Fiatal háziasszony koromban nem szerettem kocsonyát főzni. Írtóztam a zsíros bőröktől, utáltam az egésznapos fokhagymás szagot a lakásban, aztán őszintén szólva enni sem ettem ki tudja mennyit belőle. Az évek elteltével sok mindenre rájöttem, milyen szabályokat kell betartanom, hogy a családom megkedvelje.
1. Mindig kevés mennyiségből készítsünk kocsonyát, amit aztán egy pár hét után megismételhetünk, így a család nem fog ráunni.
2. A kocsonyahúst több vízben mossuk át, nemhiába mondták az öregek: ha hét vízben kell, akkor hét vízben.
3. Tegyünk zöldséget is a fővő kocsonyához: murok, petrezselyem, zellergumó, hagyma, így ízletesebb lesz a kocsonyalé.
4. Csontok nélkül osszuk szét a kész kocsonyát, akkor a kisebb gyerekek is bátrabban esznek majd belőle.
5. Lassú tűznél kb. hat órán keresztül főzzük.
Hozzávalók: 3 kg kocsonyahús (köröm, csülök, disznófej, farok, lapocka, bőr, színhús), 3 fej fokhagyma, 1 kisk. szemes bors, 3 babérlevél, 5 murok, 3 petrezselyem, 1 zeller, 1 hagyma, só, víz.
A kiválasztott kocsonyahúst egy nagyobb edénybe tesszük és először forró vízzel leforázzuk, minden egyes húsdarabot alaposan megtisztítunk, megvakargatunk, esetleg feldarabolunk, és addig cseréljük a vizet, (most lehet hideg is) míg a húsok teljesen megtisztulnak.
Egy nagyobb fazékba hideg vízzel főni tesszük az előkészített kocsonyahúst. Ha felforrt, lehabozzuk. Hozzáadjuk a fokhagymát, borst, babérlevelet, lefedjük. Három órát főzzük lassú tűzőn, majd hozzáadjuk a megtisztított zöldségeket is. Levét megkostoljuk, sózzuk.
Hat óra elteltével szinte biztosak lehetünk, hogy kész lett a kocsonyánk, ezt úgy ellenőrízhetjük, hogy a kivett húsdarab szinte lefordul a csontról. Az edényt a tűzről levesszük, a megfőtt húsokat meg a zöldségeket külön-külön kiszedjük, a csontokat eltávolítjuk, majd a maradék megfőtt kocsonyahúst az előre előkészített mélyebb edénykékbe kiporciózzuk. Vigyázzunk, hogy egyenletesen osszuk el, mindegyik edénybe kerüljön színhús is, ne csak fül meg köröm. Ha a család szereti, a zöldségekből is tehetünk egy két karikával. A végén rámerjük a megszűrt kocsonyalevet és legalább egy éjjelt hűvős helyen hagyjuk dermedni.
Ecetes csipőspaprikás hagymával kitűnő vacsora lehet.