2014. március 29., szombat

Lencsés piláf

      
          Megint egy újítás, megint egy elkönyvelt siker. Miután megkóstoltam ezt a piláfot, rájöttem, hogy a rizs nagyon jól illik a lencséhez, s hogy színesebbé tegyem, sárgarépával kombináltam. Csak a fűszerezésén gondolkoztam, de a szárított oregánó meg csombor kihúzott a pácból.
        Hozzávalók: 1 csésze (200 ml) rizs, 1 csésze lencse, 2 hagyma, 2 sárgarépa, 500 ml paradicsomlé, 50 ml olaj, oregánó, csombor, cukor, bors, só.
         A lencsét beáztatjuk, a rizset megmossuk. A hagymát apróra vágjuk, a sárgarépát feldaraboljuk. A hagymát a sárgarépával kevés olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a lencsét meg a rizset és felöntjük vízzel. Fűszerezzük sóval, borssal, oregánóval, csomborral, pici cukorral. Ha elfőtte már a levét, rátöltjük a paradicsomlevet és készre főzzük. Tükörtojással, sült füstölt kolbásszal tálaljuk.

2014. március 25., kedd

Mézes joghurtos málé


      Aki nem hallott eddig a MÁLÉ-ról, annak elárulom, hogy  ez egy nagyon régi, ugymond sütemény, ami kukoricadarával készül. Régen nagyiék sütötték, persze nem muffinnak, hanem egyszerűen tepsibe símították, sütés után kockára vágták és ízzel kínálták. Én most a megsült muffinokat joghurttal meg mézzel kentem le, majd tört kukoricapehellyel szórtam be.
     Málé
Hozzávalók: 3 tojás, 100 g cukor, 3 evk. olaj, 100 g joghurt, 130 g liszt, 150 g kukoricaliszt, 1 citrom héja, 1 sütőpor, csipetnyi só.
A fenti hozzávalókat összevegyítjük, majd olajozott muffinformákba töltjük. Előmelegített 180 fokos sütőben 15- 20 percig sütjük.
.

2014. március 22., szombat

Tárkonyos lencseleves zöldhagymával


      Ha péntek, akkor föltétlenül lencsét vagy babot készítek. Ha lencseleves, akkor illik hozzá a zöldhagyma. Abból van elég, novemberben egy ágyás dughagymát szúrtunk el a kertben.
      Hozzávalók: 300 g főtt füstölt sonka, 150 g zöld lencse, 1 hagyma, 2 evk. liszt, olaj, tárkony, fűszerpaprika, ecet, cukor, só.
        A leveses fazékban rántást készítünk: kevés olajon világosbarnára pirítjuk a lisztet, megszórjuk sóval, fűszerpaprikával és felöntjük hideg vízzel. Hozzáadjuk a hagymát meg az apróra vágott sonkát és tovább főzzük. 15 perc múlva hozzáadjuk a beáztatott lencsét és készre főzzük. Ízesítjük ecetben tartosított tárkonnyal, ecettel, meg egy pici cukorral.

2014. március 17., hétfő

Tojáskrokett főtt burgonyával és csalán főzelékkel

     Még pénteken kinéztem (szőlőkötés közben) a friss csalánt a kertben. Ritkán készítem, igaz,  de most nagyon megkívántam. Tojáskrokettel meg krumplival tálaltam, mindenkinek ízlett, még a fiúknak is.
     Tojáskrokett
Hozzávalók: 200 g préselt sonka, 3 főtt tojás, 1 hagyma, 1 cikk fokhagyma, 1 csokor zöldpetrezselyem, 2 tojásfehér, kevés száraz oregánó, só, bors, zsemlemorzsa.
Robotgépbe pakoljuk a szeletelt sonkát, hagymát, fokhagymát, a megpucolt tojásokat, a petrezselyemzöldet és apróra vágjuk. Hozzáadjuk a tojásfehérjéket, fűszerezzük és annyi zsemlemorzsát dolgozunk hozzá,  hogy a masszából golyócskákat tudjunk formálni. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük és sülni tesszük. Hogy meg ne repedjenek, sütés előtt  egy pici olajjal kenjük be őket.
     Csalán főzelék
Hozzávalók: friss csalán, hagyma, liszt, tej, olaj só, bors.
A csalánt több vízben megmossuk, leforázzuk és apróra vágjuk (mint a spenótot).
A hagymát apróra vágjuk, kevés olajon megdinszteljük,  megszórjuk liszttel, hozzáadjuk az előkészített csalánt, felöntjük tejjel és jól összefőzzük. Sózzuk, borsózzuk és már tálalhatjuk is.

2014. március 15., szombat

Kelt muffinrózsák

      Muffint sütöttem kelt tésztából. Nem lettek valami szépek, de az a lényeg, hogy átsültek és ízlett a családnak.
     Hozzávalók 12- 15 darabhoz: 500 g liszt, 4 evk. cukor, 2 tojássárga, 4 evk. olaj, 25 g élesztő, 300 ml tej, 1 kisk. só. Még: pár kanál aromás lekvár, 1 tojás .
      Kelt tésztát készítünk a szokásos módon. Miután duplájára kelt, a tésztát fél centire kinyújtjuk,  pohárral kivágjuk. Minden kör felét lekvárral megkenünk, kettőbe, majd négybehajtjuk. Három ilyen rózsaszirmot teszünk egy-egy kiolajozott muffinformába. Végezzük mindezt, míg minden forma megtelik, majd felvert tojással lekenve előmelegített sütőbe sülni tesszük.( 25-30 percre).

2014. március 10., hétfő

Tepsis csirkecomb mustáros sült burgonyával és sárgarépa szósszal

    Elárulom nektek, hogy nálunk a csirkehús nagyon ritkán kerül terítékre. A fiúk nem igazán vannak oda érte, főleg sült formájában. Aztán kénytelen vagyok a sült mellé finom köretet kitalálni és tálalni, hogy mindenkinek kedvébe járjak. Egyébként én és a lányom nagyon szeretjük a pipihúst: levesbe, pörköltnek, vagy akár sültnek.
    Tepsis csirkecomb
Hozzávalók:  csirkecomb, hagyma, fokhagyma, szójaszósz, olaj, só, bors, szárított rozmaring.
Sütés előtt legalább egy órával bepácoljuk a húst. Egy tálban összevegyítjük az apróra vágott hagymát meg fokhagymát, szójaszószt, olajat meg a szárított rozmaringot. A húst sózzuk borsózzuk majd a páclébe forgatjuk, sütésig jégszekrényben tartjuk. Sütés előtt sütőpapírba pakoljuk és tepsibe helyezzük. Előmelegítet 180 fokos sütőben 30 percig sütjük, majd  kitakarva szép, piros, ropogósra sütjük.
     Mustáros tepsis burgonya
A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, felszeleteljük. 1 kg burgonyához 2 evk. mustárt, 5 evk. olajat, sót,kevés fűszerpaprikát, borst használunk. Mindezeket jól elkavarjuk, a nyers krumplira töltjük, majd kezünkkel jól összevegyítjük. A csirkecombok mellé tesszük és sütjük.
      Sárgarépa szósz 
Hozzávalók.: 4 sárgarépa, 1 diónyi hagyma, 2 babérlevél, 2 evk. liszt, 500 ml tej (esetleg tejszín), olaj, só bors,cukor, pici ecet vagy citromlé.
A hagymát apróra vágjuk, a sárgarépát megpucoljuk, lereszeljük. Kevés olajon mindkettőt megdinszteljük. Sózzuk, borsózzuk, hozzáadjuk a babérlevelet, pici vízet öntünk rá és megpároljuk. Kihűtjük,blenderezzük.Újra tűzre tesszük, megszórjuk liszttel, tejjel vagy tejszínnel hígítjuk és összefőzzük. Ízesítjük pici cukorral meg citromlével, majd a tepsis csirkecombbal meg a sült burgonyával melegen tálaljuk.

2014. március 4., kedd

Diós kocka

   
Ez egy nagyon régi sütemény, még szegény Anyu jegyezte le. Csak annyiban más, mint a kókusz kocka, hogy a végén a felkockázott sütit nem kókuszba, hanem darált dióba forgatjuk. Régen nem igazán ismerték, használták, jutottak hozzá a kókuszreszelékhez. Szerintem  a diós jelent meg hamarább és azután  a kókuszos verzió.
     Hozzávalók: 3 evk. méz, 250 g porcukor, 200 ml tej, 100 g margarin, 3 tojás, 400 g liszt, 1/2 kisk. szódapor. 
A fenti hozzávalókat jól összekavarjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe símítjuk, előmelegített 180 fokos sütőben készre sütjük. Ha kihűlt, egy éles késsel kockákra vágjuk.
      Csoki máz: 200 g margarin, 200 g porcukor, 3 evk. kakaópor, 6 evk. tej.
A margarint kis kockákra vágjuk és a többi hozzávalóval nem főzzük, csak felmelegítjük. Kihűtjük.
Villa segítségével minden kockát először csoki mázba, majd darált dióba forgatjuk. Ehhez 200- 250 g darált dió szükséges.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...