2013. április 27., szombat

Almás gombóc


          Csülkös bableves volt a tegnapi ebéd. A fiúk szilvás gombócot rendeltek másodiknak, de a kamrapolcon csak egy szilvás befőtt árválkodott. Aztán gondoltam vékonypalacsintára váltok, de a jégszekrényben levő tej is kevésnek bizonyult. Elő a Dédike füzetét! Így akadtam erre a csodálatos receptre. Próbáljátok ki ti is, megéri!
          Hozzávalók (4 személyre): 1 kg alma, 3 tojás, 200 g búzadara, 200 ml tej, 2 evk. cukor, 2 evk. zsemlemorzsa, 100 g olvasztott margarin, kevés liszt, pici só.
          Az almákat meghámozzuk, négybevágjuk, majd kockacukor nagyságúra felaprítjuk. A tojásokat a cukorral, az olvasztott margarinnal meg a tejjel jól elkavarjuk, hozzáadjuk a zsemlemorzsát, a búzadarát, a késhegynyi sót és az almát. A végén annyi lisztet adunk hozzá, hogy gombócokat tudjunk formálni. Nem baj ha a tésztánk még ragad, gombócformálás közben lisztezzük meg a tenyerünket! Az így elkészített gombócokat 30 percig szobahőmérsékleten pihentetjük. Forrásban levő sós vízben 8 percig főzzük, majd vajban pirított zsemlemorzsába forgatjuk
         Tálaláskor cukorral meg örölt fahéjjal szórjuk be. Ebből az adagból 18 darab lett.

2013. április 23., kedd

Babérleveles burgonyakrémleves


           Ez az egyik kedvenc húsnélküli levesünk. Ha késésben vagyok az ebéddel, mindig ezt választom (félórát sem vesz igénybe).
           Hozzávalók: 500 g krumpli, 2 darab babérlevél, 1 hagyma, 1 vegetakocka, 1 dl tejszín, citromlé, só.
           Rá: pirított kenyérkockák, pár csepp olívaolaj.
          A krumplikat megtakarítjuk, felkockázzuk, majd a babérlevéllel, a vegetakockával meg a hagymával együtt főni tesszük. Ha a krumpli megpuhult, kivesszük a hagymát meg a babérleveleket és turmixgéppel pépesítjük. A burgonyapépet tovább hígítjuk tejszínnel, ízlés szerint sózzuk, kevés citromlével savanyítjuk (esetleg ecettel) és összeforraljuk.
         Tálaláskor olívaolajjal meglocsolt pirított kenyérkockákat adunk.

2013. április 20., szombat

Tojásos májas egybefasírt+ 3. Blogszülinap


         Hamarabb ezt a finom fasírt receptet szeretném bejegyezni, amit ezen a héten készítettem sertésmájból. Ilyenkor tavasszal szoktam gyakrabban  készíteni, amikor van bővebben tojásom, meg friss petrezselyemzöldem.
       Hozzávalók: 500 g sertésmáj, 2 hagyma, 4 főtt tojás, 4 nyers tojás, egy csokor petrezselyemzöld, 2 evk. disznózsír, só, bors.
      A sertésmájat megfőzzük, kihűtjük, majd az apró lyukú reszelőn lereszeljük. A hagymákat apróra vágjuk és a zsírban megfonnyasztjuk, keményre főzünk 4 tojást és kockákra vágjuk. Egy tálban összedolgozzuk a lereszelt májat, a dinsztelt hagymát (a zsírral együtt), a főtt tojásokat, az apróra vágott petrezselyemzöldet, meg a a habosra vert nyers tojásokat, sózzuk, borsozzuk. Sütőpapírral bélelt kalácstepsibe töltjük, majd előmelegített 180 fokos sütőben 45 perc alatt szép piros ropogósra sütjük.
      Krumplipüréhez feltétként tálaljuk, de hidegen is nagyon finom.
      Ma van a blogom 3. szülinapja. Ezúton meg szeretném köszönni minden kedves Olvasómnak, hogy eddig is velem tartott és remélem, hogy továbbra is találtok kedvetekre való recepteket.


2013. április 15., hétfő

Diós mézes szelet


        Ki ne ismerné a mézes szeletet, ha nem is ezt a diósat, akkor a hagyományost. Gyermekkoromban nagyi sokszor sütötte, finom savanykás ízzel töltötte, nagyon szerettük. Ugyanígy a gyerekeim is rajongnak érte, főleg a lányom nagy kedvence. Most a diós változatát mutatom be.
        Csak annyiban tér el a hagyományostól, hogy a tésztájába pirított darált dió is kerül, ami aztán a grízes krémmel meg a málna ízzel remekül passzol.
        Hozzávalók: 100 g méz, 100 g porcukor, 100 g darált dió, 300 g liszt, 2 tojás, 1/2 kisk. szódapor. 
        A fenti hozzávalókból rugalmas tésztát gyúrunk, négy részre osztjuk, majd egy órát jégszekrényben pihentetjük. Négy világos színű lapot sütünk a tepsi háton.
        Krém: 400 ml tej, 4 evk. búzadara, 200 g cukor, 200 g vaj.
        A tejhez hozzáadjuk a cukrot, majd belefőzzük a búzadarát. Amikor még langyos, hozzákavarjuk a kockákra vágott vajat is. Ezzel a krémmel meg málnaízzel töltjük be a lapokat.

2013. április 13., szombat

Báránysült tepsis burgonyával

   
      Az idén a báránysült is szerepelt az húsvéti menüben. Örvendetes módon, nálunk mindenki kedveli, főleg a férjem. A gyerekek egy kicsit óvakodtak tőle, de nem erőltettem soha, hanem megmagyaráztam, hogy minden féle fajta húsnak meg van az íze, aromája, hogy megtudjuk őket egymástól különböztetni. A halnak más, a báránynak más, ugyanígy a vadhúsoknak is. Aztán idővel rájöttek, hogy nem is rossz a báránysült.
     Báránysültet csak úgy érdemes készíteni, ha egyszerre mind itthon van a család, ugyanis újramelegítve a sült már nem olyan ízletes, kiszárad, megkeményszik... Nem beszélve a garnírról, ami akkor finom, ha forró, ropogós, mint a sült.
          Báránysült
    Hozzávalók: báránycomb, szalonnadarabkák, só, bors, zöldfűszerek(rozmaring, oregano, kakukkfű...), fehér bor, olaj.
     A húst előző este, vagy sütés előtt legalább 2-3 órával bepácoljuk: jól bedörzsöljük sóval, borssal, kevés olajjal meg tetszés szerint zöld fűszerrel. Én most szárított rozmaringot használtam. Egy nylon tasakba tesszük és elkészítésig jégszekrényben pihentetjük. Másnap, sütés előtt, még megtüzdeljük szalonna darabkákkal, sütőtálba helyezzük, forró olajat öntünk rá, alája pedig bort, és úgy toljuk a sütőbe. Sütés közben még meglocsoljuk olajjal meg borral, felváltva.
           Tepsis burgonya
    Hozzávalók: burgonya, olaj, kukoricadara, só, örölt piros paprika.
    A nyers krumplikat négybevágjuk, meghintjuk kukoricadarával, sózzuk, pirospaprikázzuk és kevés olajat  öntünk rá, majd jól összekeverjük. A nyers hús mellé rendezzük és együtt sütjük.

2013. április 7., vasárnap

Babapiskótás kávékrémes szelet


         Háromféle sütemény készült az idén nálunk húsvétra. Kezdem a legfinomabbal, mutatós is, krémes is, nem csodálkozom, hogy ez fogyott el leghamarabb. Receptjét a lányom az egyik egyetemi kolleganőjétől kapta. Bevallom, először egy kicsit sokalltam a borsós hozzávalókat, de a lányom meggyőzött és elkészítettük. Nem bántam, -tuk meg: fenséges volt, azt ajánlom készítsétek el, mert nem fogtok csalódni.
        Hozzávalók:
A  laphoz:  200 g darabos pirított dió, 6 tojásfehérje, 10 evk. cukor, 2 evk. zsemlemórzsa, 8 evk. darált dió, 1 evk liszt, 1 tasak sütőpor.
Továbbá: 250 g csokikrém, 16 dr. babapiskóta, 200 ml feketekávé.
Krém: 6 tojássárga, 2 evk. kakaó, 12 evk. cukor, 8 evk. feketekávé(lé), 300 ml tejszín.
         Először megsütjük a lapot. A pergelt darabos diót egy tepsibe szórjuk, amit előzőleg sütőpapírral béleltünk ki. A tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verjük, majd rendre hozzákavarjuk a zsemlemórzsát, a sütőporos lisztet meg a darált diót. Ezt a masszát a tepsibe töltjük, rá a darabos dióra. Előmelegített sütőben 180 fokon készre sütjük. Kihűtjük, megfordítjuk úgy, hogy a dió a tetején legyen, aztán bekenjük jó vastagon csokikrémmel. Erre sorakoztatjuk hosszába, egymás mellé, a kávéba áztatott babapiskótákat.
          Ezekre a tejszínhabos kávékrém kerül, amit a következő képpen készítünk el. A tojássárgákat a cukorral, a kakaóval meg a kávéval jól elkeverjük, majd gőz felett addig főzzük, amíg a krém besűrűsödik. Ha kihűlt, hozzákavarjuk a tejszínhabot is. Tetejét kókuszreszelékkel szórjuk be.

2013. április 4., csütörtök

Csípős paprika lekváros töltött tojás


       Hát akkor csapjunk a lovak közé és kezdjük az első ünnepi recepttel, a töltött tojással. Húsvétkor, nálunk ez elmaradhatatlan  előétel. Minden alkalommal próbálok valamit változtatni rajta, jaj nem a külalakon,  az nálunk kevésbé számít, hanem az ízvilágán. Most egy kis ecetes tormával is megfűszereztem, de a koronát igaziból a csípős paprikás lekvár tette fel.
               Töltött tojás
        Hozzávalók: tojás, majonéz, ecetes torma, só, bors.
     A tojásokat megfőzzük, megpucoljuk és kettévágjuk. Sárgájukat eltávolítjuk, villával összetörjük, majonézt kavarunk hozzá, majd kevés ecetes tormával, sóval, borssal  ízesítjük. Visszatöltjük az üres tojásfehérjékbe, megszórjuk egy kis pirospaprikával és tetszés szerint díszítjük. Mint említettem, én csípős paprika lekvárral díszítettem.
               Csípős paprika lekvár
       Hozzávalók: 100 g csípős paprika, 100 g cukor, 100 ml ecet.
      A cukrot az ecettel addig főzzük, míg sziruppá alakul, aztán hozzáadjuk az apróra vágott csípős paprikát és így együtt lassú tűzön még 30 percig főzzük. Tiszta befőttes üvegbe töltjük, sokáig eláll. Sültekhez, húsokhoz, előételekhez használjuk.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...