2014. augusztus 22., péntek

Sarvalt káposzta

Ha ráuntunk az uborkasalátára meg a paradicsomos hagymára, itt az ideje, hogy sarvaljunk egy nagy üveg káposztát. Előnye, hogy egyszerre nagyobb adagot tudunk készíteni,  ami több napig eláll.
Hozzávalók: káposzta, kapor, csombor, só, víz, egy nagyobb üvegkanna.
A káposztát legyaluljuk. Egy tiszta üvegkanna aljára megmosott kaprot meg csombordot helyezünk, rá gyalult káposztát nyomkodunk. A megtelt üveg káposztára is teszünk a fűszernövényekből, majd langyos sós vízzel felöntjük. Kistányérral lefedjük és kötelezőmódon egy nagyobb edénybe állítjuk. Meleg napos helyre tesszük. Míg megérik naponta legalább háromszor átszűrjük, de levét mindig visszatöltjük a káposztára.

2014. augusztus 20., szerda

Szedres parasztlepény

Nagyanyáink régen kenyértésztából készítették a lepényt. Tésztájába nem járt tojás meg tej,  azonban a tetejét illett cukrozott tejföllel lekenni amibe tojást is kavartak, ha volt. Tetszés szerint megszórták valamilyen friss gyümölccsel, búboskemencébe dugták és piros mosolygósra megsütötték. Ezt  finomságot csak részben tudtam megvalósítani, sütőkemence hiányában aragázsütőben sütöttem meg a lepényt.
Hozzávalók a tésztához: 25 g friss élesztő, 1 evk. cukor, 500 g liszt, 1 kisk. só, 3oo ml víz.
A fenti hozzávalókból tésztát gyúrunk, kelni hagyjuk.
Feltét :       300 ml tejföl, 4 tojás, 9 evk. cukor.    Még :500 g szeder.
A tésztát három részre osztjuk, mindegyik darabot kinyújtjuk és egy- egy kerek tepsibe helyezzük.
A tejfölt a cukorral meg  tojásokkal jól elkeverjük, a lepényeket lekenjük vele, megszórjuk szederrel, majd előmelegített 180 fokos sütőbe 20 percre sülni tesszük.                                 

2014. augusztus 14., csütörtök

Töltött padlizsán

              Tegnap készítettem ezt a remek ebédet. A padlizsánt  eddig mindig félbevágtam  és úgy töltöttem. Most egy új variációra került sor.
      Hozzávalók(2 személyre): 1 nagyobb (300 g) padlizsán, 250 g darált  disznóhús, 1 hagyma, 1 paprika, 1 tojás, 1 cikk fokhagyma, pár szem koktélparadicsom, 50 ml olaj, só , bors, petrezselyemzöld.
A padlizsánt megmossuk,  egy szeletet levágunk belőle  és egy hegyes kés segítségével belsejét kikaparjuk. A megmaradt (amit eltávolítottunk) részeket felaprítjuk, félretesszük.
Az apróra vágott hagymát forró olajon üvegesre pároljuk, rátesszük az apróra vágott paprikát meg a cikk fokhagymát, majd miután kellően megdinsztelődőtt hozzáadjuk a daráthúst is. Sózzuk, borsózzuk, és ha már zsírjára pirult hozzáadjuk a feldarabolt padlizsánt is,  tűzről levéve hűlni hagyjuk. Ha meghűlt egy felvert egész tojást adunk hozzá. meg egy csokor apróra vágott petrezselymet, jól összedolgozzuk és a előkészített padlizsánba töltjük. 
A megtöltött padlizsánt egy jénai tálba helyezzük, mellé kanalazzuk a megmaradt húst, majd előmelegített 180 fokos sütőben 20 percig sütjük.Utolsó percekben koktélparadicsommal szórjuk meg.
Krumplipürével tálaljuk.

2014. augusztus 11., hétfő

Almafánk

   
Már többször is megsütöttem, fotó is készült  róla, de valahogy mindig elmaradt a recept bejegyzése.
Most tessék itt van 2 fotó, két kivitelezés és egy jól kikísérletezett recept.
Hozzávalók: 1 kg alma(pucolás után kb. 800 g marad), 2 tojás, 2 evk. cukor, 350 g liszt, 1 tasak sütőpor, pici só, kevés őrőlt fahéj.
Az almákat megmossuk, meghámozzuk, lereszeljük. 

Egy nagyobb tálban a tojásokat a cukorral, a fahéjjal meg a sóval elkavarjuk, hozzáadjuk a kiszorított almát,a sütőport és annyi lisztet, hogy kanállal vagy kézzel formázható legyen. Kis galuskákat szaggatunk(vagy vizes kézzel kis pogácsákat formálunk), majd bő forró olajban, rendre kisütjük. Papírtörlőre szedjük ki, porcukorral behintjük és azonnal tálaljuk.

2014. augusztus 7., csütörtök

Karalábéfőzelék paprikában sült tükörtojással

                 A mai ebédben sincs semmi érdekesség, semmi nagyvonalúság , talán csak annyi, hogy a tükörtojásokat paprikaszeletkékben sütöttem meg, de ilyent egy óvodás is tud készíteni.
    Karalábéfőzelék
Hozzávalók: 250 g karalábé, 1 hagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 evk. liszt, 500 ml házitej, 50 ml olaj, só, bors, pici cukor.
A karalábét megtakarítjuk, megmossuk, tetszés szerint felszeleteljük.
Forró olajban először megdinszteljük az apróra vágott hagymát, aztán a feldarabolt karalábét. Sózzuk, borsozzuk, meghintjük petrezselyemzölddel, egy pici cukrot is adunk hozzá, majd annyi vizet öntünk rá éppen hogy ellepje és így puhára főzzük.
A lisztet hideg tejjel elkeverjük, rátöltjük a főzelékre és addig főzzük míg jól besűrűsődik.

2014. augusztus 4., hétfő

Rizses borjúmáj kovászos ubival

          Benke Laci bácsi szerint, hogy ne töltsük a fiatalságunkat a konyhában,  meg a naaagy melegre hivatkozva, most a gyorsan elkészülő kajákra illik összpontosítani. Aztán lehet 40 fokos meleg, de egy idő után az ember fia csak megéhezik( a sok dinnnye meg fagyi után...)Ilyenkor, jól jön egy jó adag rizses borjúmáj jéghideg kovásos uborkával. Nyammmi!
Azoknak, akik nem szeretnek receptet olvasni: külön-külön elkészítem a resztelt (lepírított)májat, meg a sárgarépás rizset és a végén összevegyítem.
       Resztelt borjúmáj
 Hozzávalók: 500 g friss borjúmáj, 3 hagyma, olaj, fűszerpaprika, majoránna, bors, só.
A májat megmossuk és felszeleteljük. Az apróra vágott  hagymát forró olajban üvegesre dinszteljük,  hozzáadjuk a májat, megszórjuk majorannával, fűszerpaprikával meg borssal és készre pirítjuk. Csak az elkészült májat sózzuk meg.
    Sárgrépás főtt rizs
Hozzávalók: 1 hagyma, 2 sárgarépa, 200 ml rizs, 50 ml olaj, só, bors.
A hagymát meg a sárgarépát apróra vágjuk, forró olajon kissé megpírítjuk, hozzáadjuk a megmosott rizset, sózzuk, borsozzuk, felöntjük vízzel és puhára pároljuk. A végén  összevegyítjük a pirított májjal és azonnal tálaljuk.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...