2013. december 30., hétfő

Narancsos Pavlova


      Rengeteg fotót sikerült készítenem ezalatt a két hét alatt, amíg igazoltan hiányoztam. A legutolsóval kezdeném: a narancsos Pavlovával. Gondolom nincs az a háziasszony, aki legalább egyszer ne sütött volna óriás habcsókot, mert a Pavlova az, magyarul lefordítva. Csak aztán a tetejét bekenjük tejszínhabbal és tetszés szerint, valamilyen gyümölcsöt szórunk rá. Most én  mézes, fahéjas narancsszeletekkel tálaltam, mit mondhatok, mennyei volt...
       Pavlova
    Hozzávalók: 4 tojásfehérje, 230 g porcukor, 2 tasak vaníliacukor, 1 evk. pudingpor, 1 evk. ecet.
    A tojásfehérjéket a két fajta cukorral kemény habbá verjük, cseppenként hozzáadjuk az ecetet, majd a pudingport is. Sütőpapírral bélelt tepsibe símítjuk, kör alakúra formálva. Előmelegített 120 fokos sütőben inkább szárítjuk, mint sütjük (60 percig).
     Tetejére 200 ml tejszínhabot kenünk és mézes fahéjas naranccsal díszítjük.
       Mézes fahéjas narancs
    Hozzávalók: 2 narancs + 1 narancs leve, 2 evk. méz, 1/2 kisk. fahéj.
     Egy narancsnak a levét kiszorítjuk, a mézet feloldjuk benne, fahéjjal ízesítjük. A másik két narancsot megpucoljuk, karikákra szeljük, majd az előbb elkészített mézes,  fahéjas lébe mártjuk. Ezekkel a "pácolt" narancsszeletkékkel díszítjük ki a tortát.
    Ezzel a finom desszerttel zárom a 2013-as évet. 
Minden kedves olvasómnak, bloggertársamnak egészségben gazdag, békés,  boldog új évet kívánok!!!

2013. december 15., vasárnap

Hamis túrós szelet


     Ezt a receptet a fb-on találtam, csak egy picit változtattam rajta. A süti díszítését a lányomnak köszönhetem, amiért a fiúktól nagy szakmai elismerést kapott.
       Hozzávalók: 4 tojássárga, 100 g cukor, 125 g margarin, 300 g liszt, 1/2 tasak sütőpor, 1 citrom reszelt héja, pici só. Ezekből a hozzávalókból egy rugalmas tésztát gyúrunk, felhasználásig jégszekrényben pihentetjük (30 perc).
       Krém: 500 ml tej, 8 evk. cukor, 2 tasak vaníliaízű pudingpor. Még 4 tojásfehérje és 2 evk. tejföl.
      A fenti hozzávalókból pudingot főzünk. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, majd a tejföllel együtt, óvatosan a már langyosra hűlt pudinghoz kavarjuk.
       Linzer tésztánkat jégszegrényből kivesszük, mégegyszer átgyúrjuk, félcentis lappá nyújtjuk,  majd tésztás kíszúróval, tetszés szerint, 15 darab virágot, szívet, csillagot vágunk. A megmaradt tésztát újra kinyújtjuk és egy sütőpapírral bélelt tepsibe símítjuk. Erre töltjük az előbb elkészített krémet, majd tetejét a kiszúrt tésztaformákkal díszítjük. Előmelegített 180 fokos sütőben készre sütjük. Tálaláskor a süteményt porcukorral hintjük be.

2013. december 11., szerda

Túró fánk

 Az idén Mikulás bácsi bejelentette, ha nem készítek túrós fánkot, nem jön  többet hozzánk.  Szerencsére most már tudom honnan kell beszereznem a friss tehéntúrót(a LDL-ből). Olyan finom fánkocskákat sütöttünk a lányommal, hogy sütés után még forrón elkapkodták a háziak és szegény Mikulásnak alig jutott belőle.
Hozzávalók: 1 kg tehéntúró, 200 g cukor, 6 tojás, 4 tasak vaníliapor, 500 g liszt, 2 tasak sütőpor, kevés só.
A túrót áttörjük. Egy nagyobb tálban a kétféle cukrot a tojássárgákkal meg a túróval habosra kavarjuk, egy kevés sót adunk hozzá, majd szép rendre hozzáadjuk  a sütőporos lisztet és a tojások habját felváltva.
Vizes kézzel apró gombócokat formálunk és bő, forró olajban megsütjük. Hogy mivel tálaljuk? Olvasztott csokival, pudinggal, ízzel, porcukorral, kinek- kinek ízlése szerint...

2013. december 2., hétfő

Klementinnel töltött rolád

 Ezt a sütit is megálmodtam. Szombat reggel arra ébredtem, hogy én ezen a napon roládot kell készítsek. Nem is akármilyent, klemenntinnel töltve.
Kakaós piskótalap
Hozzávalók: (4 tojássárga+ 4 evk. cukor+ 2 evk. víz+2 evk. olaj) + (2 evk. liszt+2 evk. kakaó+ 1/2 tasak sütőpor)+ (4 tojásfehér habja).
A fenti hozzávalókból barna piskótalapot sütünk a szokásos módon. Még melegen feltekerjük, hűlni hagyjuk.
Krém amivel betöltjük
Hozzávalók: 1 tasak hidegen kötő  vaníliás pudingpor, 250 ml hideg tej. Még 6 darab egész klementin.
A piskótalapot megkenjük a krémmel, rásorakoztatjuk a klementineket, majd szép óvatosan újra feltekerjük.
Tetejét tejszínhabbal díszítjük (150 ml ).Azonnal fogyasztjuk.

2013. november 25., hétfő

Klementines túrós torta

 Múlt szombaton ünnepeltük házasságunk 25. évfordulóját. Erre a jeles napra készítettem ezt a finom tortát.
 Túró Rudi tortának indult, aztán folyamatosan alakítottam rajta. Először a kekszes alapon akartam változtatni és így kakaós piskótát sütöttem. Aztán a túrós krémet szerettem volna egy picit színesíteni, úgy fehéren túl egyszerűnek tünt. Így került a tortába édes zamatos klementin is. Tetejét 200 g olvasztott tejcsokival vontam be.
Kakaós piskóta
Hozzávalók: (6 tojássárga+ 3 evk. cukor+ 3 evk. víz) + (6 tojásfehér+ 3 evk. cukor)+ (4 evk. liszt+ 2 evk. kakaó+ 1/2 kisk. sütőpor).
Piskóta lapot sütünk a fenti hozzávalókból a szokásos módon. Miután kihűlt kettévágjuk. A következő krémmel töltjük.
Klementines túrós krém
Hozzávalók: 500 g tehéntúró, 150 g cukor, 1citrom héja, 3 tasak vaníliapor, 500 g tejszín, 20 g zselatinpor, 200 g klementin.
Először a zselatinport 150ml vízbe beáztatjuk. A klementint megpucoljuk, cikkekre szedjük, majd feldaraboljuk. A tejszínt kemény habbá verjük, a túrót a kétféle cukorral meg a citromhéjjal habosra keverjük, majd e kettőt összevegyítjük. Beletesszük a klementindarabkákat  és a végén a mikróban felmelegített zselatint is. Tortánkat ezzel a krémmel töltjük be, vigyázva, hogy kapcsos tortaformát használjunk, nehogy a krém elfolyon.
A tortát 200 g olvasztott csokival glazúrozzuk, majd 300 ml tejszínhabbal vonjuk be. Tetszés szerint díszítjük.


2013. november 18., hétfő

Sütőtökös sós lepénykék


Ki mondta, hogy sütőtökből csak édes finomságokat lehet készíteni?  Íme, itt egy rendkívül ízletes sós lepény, amit egy tartalmas leves után is tálalhatunk, de vacsorára,  tea mellé is kitűnő megoldás.
Hozzávalók: 200 g reszelt nyers sütőtök, 300 g liszt, 1/2 tasak sütőpor, 50 ml olaj, 200 g tejföl, 1 kisk. oregánó, 1 kisk. só.
Először a sütőtököt a kis lyuku reszelőn lereszeljük. Kiszorítjuk,  azután a többi hozzávalókkal összegyúrjuk. Legalább 30 percig pihentetjük. Pihentetés után 6 részre osztjuk. Mindegyik golyócskát lisztes deszkán kinyújtjuk,  majd serpenyőben olajat forralunk,  amibe a lepényeket rendre megsütjük. Papírtörlőre szedjük,  mindegyiket tejföllel megkenjük, apróra vágott zöldhagymát szórunk rá és azonnal tálaljuk.

2013. november 14., csütörtök

Darált húsos gulyás





Nem volt szándékomban újítani a gulyás recepten, az itthon levő hozzávalókból voltam kénytelen egy tartalmas ebédet főzni.

Hozzávalók (4 személyre): 250 g sertés darált hús, 3 hagyma, 500 g burgonya, 1 -2 sárgarépa, 2 evk. sóval eltett daráltpaprika, bors, pirospaprika, 50 ml olaj.
A darált húst forró olajon pirítani kezdjük, ha szint váltott,  hozzáadjuk az apróra vágott hagymát és tovább pároljuk. Hozzáadjuk a daráltpaprikát meg a felszeletelt sárgarépát. Még egy pár percig  dinszteljük, ízesítjük sóval, borssal,  pirospaprikával. Miután hozzáadtuk a felkockázott burgonyát is, felöntjük  vízzel  és 15 perc alatt készre pároljuk.

2013. november 11., hétfő

Sütőtök pudingos tejbegríz





      Tisztelettel jelentem, drága Magdus,  ezzel a recepttel felhasználtam az egész ( nagy) sütőtököt. Az utolsó cikket egy különleges pudingnak szántam és nem bántam meg. Mivel a jégszekrényben felgyült tejet kellett felhasználnom, gyorsan tejbegrízet főztem, aztán ezzel a pudinggal tálaltam. Tetejét tört karamellizált dióval szórtam be.

   Tejbegríz
Hozzávalók: 500 ml tej, 2 evk. cukor, 4 evk. búzadara(gríz), pici só. A tejbe beletesszük a cukrot , felforraljuk. Állandó kavargatás közben, hozzáadjuk kanalanként az átszitált bázadarát. Hogy ízletesbb legyen egy csipetnyi sót adunk hozzá, majd készre főzzük. Ha kész, azonnal tálacskákba merjük.
   Sütőtökös puding
Hozzávalók: 300 g sütőtök, 300 ml víz, 4 evk. cukor, 1 vaníliaízű pudingpor.
A sütőtököt megpucoljuk, magházát eltávolítjuk, megmossuk, felkockázzuk, majd kevés vízben puhára főzzük. Leszűrjük, pépesítjük. A visszamaradt sütőtökös lében elkavarjuk a vaníliapudingport, hozzáadjuk a cukrot meg a sütőtökpépet és addig főzzük, míg besűrűsödik.. Még melegen a tejbegrízre töltjük.

2013. november 9., szombat

Csokis sütőtökös kuglóf

   




   Mint előző bejegyzésemben írtam, a főétel után egy nagyon finom sütőtökös kuglófot sütöttem. Annyira jól sikerült, hogy még melegen felét azonnal el is tüntettük. Csupán két szeletet tudtam megmenteni belőle a lányomnak.

Hozzávalók: 100 ml cukor(borospohárral mérve), 100 ml tej, 100 ml olaj, 3 tojás, 2 evk. íz, 2 evk. kakaó, 1 tasak sütőpor, liszt(annyi, amennyit felvesz, hogy egy piskóta tészta állagát kapjuk), 1/2 kisk. fahéj, 300 g sütőtök, 100 g tejcsoki.
Először a tököt meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, megmossuk, majd nagyobb kockákra vágjuk. Kevés vízben 5 percig előfőzzük. Leszűrjük, kihűtjük. A csokit nagyobb darabkákra tördeljük.
A cukrot a tojásokkal és a tejjel habosra kavarjuk, hozzákavarjuk az olajat, aztán az ízet,  a kakaót, fahéjat meg a sütőporos lisztet. A végén hozzáadjuk a csokitörmeléket meg az előfőzött sütőtököt is.
Sütőpapírral bélelt kuglóf formába töltjük, majd előmelegített 180 fokos sütőben készre sütjük. Én most kalácsformában sütöttem, mert az volt kéznél.

2013. november 6., szerda

Sült borjúmáj kenyér gombóccal meg sütőtök szósszal

    

       Hol volt , hol nem volt, volt egyszer egy megmaradt fél  sütőtök. Ott várt szép csendben a kamrában, hátha észreveszi valaki.  Megsajnáltam , két finomságot is készítettem belőle: egy ízletes szószt meg egy fahéjas kuglófot( és még mindig van belőle). 
Sült borjúmáj
Hozzávalók: borjúmáj, mustár, bors. olaj.
A májat átmossuk, felszeleteljük, borsózzuk, mustárral bekenjük , majd bő olajban megsütjük. Csak sütés után sózzuk.

Kenyér gombóc
Hozzávalók( személyre): 4 szelet kenyérpirítóban pirított kenyér, 100 ml tej, 2 tojás, 1 evk. dinsztelt hagyma, apróra vágott petrezselyemzöld, só, bors, kevés liszt.
A pirított kenyeret kis kockákra vágjuk , tejbe áztatjuk, hozzáadjuk a felvert tojásokat, a dinsztelt hagymát. Ízesítjük sóval, kevés borssal meg apróra vágott petrezselyemzölddel. Megszórjuk annyi liszttel, hogy gombócokat tudjunk formálni. Forró sós vízbe tesszük és készre főzzük. Szűrőlapáttal kivesszük és  petrezselyemzöldbe forgatjuk.

Sütőtökös szósz
Hozzávalók(4 személyre): 250 g nyers sütőtök, 2 evk. liszt, 300 ml tej, 2 evk. olaj, 2 darab babérlevél, só, bors, cukor, citromlé.
A tököt meghántjuk, magházát eltávolítjuk, megmossuk és felkockázzuk. Kevés vizzel főni tesszük. Ha megpuhult, leszűrjük és botmixereljük.
Kevés olajon a lisztet egy picit megpirítjuk, hozzáadjuk a tökpépet meg a babérlevelet, felöntjük tejjel és állandó kavargatás mellett készre pároljuk. Közben ízesítjük sóval, borssal, pici cukorral, majd a legvégén citromlével.

2013. november 2., szombat

Diós sütőtökös rétes


    Szomszédasszonyomtól, Magdustól, az idén is kaptam egy óriás sütőtököt. Nagyon jól esett  figyelmessége, már hazafele cipelve a tököt kigondoltam, mennyi finomságot fogok majd készíteni belőle. Először erre a finom rétesre esett a választásom. Most a mákot pergelt dióval helyettesítettem, így jobban ízlett a családnak, mint mákosan.
       Hozzávalók 5 rúdhoz: 400 g réteslap (15 lap volt benne), 500 g nyers sütőtök, 15 evk. darált dió, 15 evk. cukor, 5 evk. búzadara(gríz), 250 g télire eltett meggy (esetleg áztatott mazsola), 100 ml olaj a lapok lekenéséhez, fahéj.
          A réteslap csomagot szobahőmérsékleten kifagyasztjuk. Egy rúdhoz 3-3 lapot használunk
.

         A lapokat lekenjük olajjal, a legfelsőt megszórjuk először búzadarával, aztán reszelt nyers sütőtökkel, pergelt örölt dióval, cukorral, megggyel és fahéjjal. Feltekerjük, mindegyik rudat tojással lekenjük, majd előmelegített 180 fokos sütőben szép pirosra sütjük.

2013. október 30., szerda

Céklás- hagymás kenyér

 A napokban céklás kenyeret szerettem volna sütni. Mindenki ellenezte, egyedül a lányom egyezett bele, de csak akkor, ha hagymát is teszek bele. Eddig hagyma nélkül sütöttem és finom volt, de most így hagymásan nagyon megváltozott az íze. Majonézes karfiollal, vagy csak úgy magára is mesés volt...
Hozzávalók: 500 g liszt, 20 g élesztő, 1 kisk. cukor, 1 kisk. só, 200 ml langyos víz, 4 hagyma+ 4 evk. olaj, 200 g nyers reszelt cékla.
Kenyértésztát készítünk a szokásos módon, amihez aztán hozzáadjuk dagasztás közben  a dinsztelt hagymát meg a lereszelt céklát(nem szorítottam ki). Tésztánkat egy órát kelni hagyjuk. Ha megkelt a tészta,  átgyúrjuk, megformázzuk és kizsírozott kalácstepsibe tesszük. Előmelegített 180 fokos sütőben  40 perc alatt készre sütjük.

2013. október 26., szombat

Almás pudingos szelet( 2.verzió)


     A kelt tészták után, íme egy finom almás sütemény. Elkészítése nagyon egyszerű, hisz csak egy piskótatésztát kell sütni, pudingot kell főzni, na meg a tejszínt felverni. Mindez 60 percbe bőven belefér.
       Hozzávalók: piskótatészta (5 tojásfehér +5 evk. cukor, 5 tojássárga +5 evk. víz +5 evk. cukor, 10 evk. liszt +1/2 tasak sütőpor. Még: 1 kg alma, 1 l víz, 2 tasak vaníliaízű pudingpor, 8 evk. cukor. És: 150 ml tejszín.
        Piskótalapot sütünk a szokásos módon, kihűtjük. Az almákat meghámozzok, cikkekre szeleteljük, majd 1 l vízben 3 percig pároljuk. Leszűrjük, a főtt almaszeleteket a piskótalapra sorakoztatjuk.

          A visszamaradt almaléhez hozzáadjuk a 8 evk. cukrot meg a pudingporokat és készre főzzük. Még melegen a tésztára simítjuk. Ha a krém meghűlt és megdermedt, a süteményt felvert tejszínhabbal vonjuk be.

2013. október 22., kedd

Hercegnő burgonyás pizza

 Az már rég nem titok, hogy  gyakran készítek pizzát gyermekeimnek és nem csak. A tegnap egy érdekes variációval próbálkoztam, az ebédtől megmaradt krumplipürét akartam felhasználni. Aztán, hogy még ízletesebb legyen a kenyérlepény, a ketchupot zakuszkával helyettesítettem.
Hozzávalók: pizzatészta( 500 g liszt, 20 g élesztő, 1 kisk. cukor, 4-5 evk olaj, 1 kisk. só, 300 ml langyos víz)
Még: 1 üveg (400 ml) zakuszka, 300 -400 g szalámi, hercegnő burgonya.
Hercegnő burgonya (by Juci)
Hozzávalók: 500 g burgonya, 50 g vaj, 150 g reszelt sajt, 2 tojássárga, só, szerecsendió.
A meghámozott, felkockázott burgonyát sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, áttörjük és vajjal habosra keverjük. Ha már langyos,  akkor adjuk hozzá a két tojjássárgát meg a reszelt sajtot. Ízesítjük sóval meg szerecsendióval. Habzsákba téve kis csillagokat nyomunk a pizza tetejére.
.

   A pizzatésztát háromba osztjuk, mindegyik golyót tepsi nagyságúra nyújtjuk. Lekenjük  bőven zakuszkával , krumplirózsákkal díszítjük , majd szalámidarabkákkal egészítjük ki. Előmelegített 180 fokos sütőben 20 perc alatt készre sütjük.

2013. október 18., péntek

Töltött kenyérlepény

Szinte el is felejtettem ezt az egyszerű és aránylag olcsó kenyérlepényt, olyan rég készítettem. Hogy mivel töltöttem meg? Hát, amit  éppen a jégszekrényben találtam: császárszalonna, sajt, tojás és maradék főtt krumpli.
Olyan finomra sikerült, mint soha máskor: az éhes uram két nagy szelettel kapott be , még ebéd előtt.
Pizzatésztát készítettem( 500 g liszt, 20 g élesztő, 1 kisk. cukor, 5 evk. olaj, 1 kisk. só, 300 ml langyos víz.), a szokásos módon. Három részre osztottam, az egyik golyóból egy tepsi pizza lett , a másik kettőből a fent említett töltött lepényt sütöttem.
Töltelék: 4  főtt krumpli, 4 nyers tojás, 150 g császárszalonna, 3-4 medvesajt, oregánó, só. A lekenéshez meg 1 tojás.
A szalonnát meg a sajtot felkockázzuk, a hideg főtt krumplit karikára szeljük.

Az egyik tészta golyót kinyújtjuk, kiolajozott  tepsibe tesszük, majd az előkészített  hozzávalókkal betöltjük.
Először a krumplit, aztán a szalonnát meg a sajtot tesszük rá, majd a végén ráütjük a friss nyers tojásokat. Ne felejtsük megsózni és esetleg száraz oregánóval beszórni. Tetejére egy újabb kinyújtott tésztalapot teszünk, amit felvert tojással kenünk le. Előmelegített 180 fokos sütőben 20 perc alatt készre sütjük.
Tálaláskor ketchupot, tejfölt vagy savanyúságot adunk hozzá.

2013. október 15., kedd

Buggyantott tojásos karalábé krémleves

 
    Megint egy szezonális krémlevessel jövök. Pirítos kenyérkockák helyett, most buggyantott tojással tálaltam.
Ízlett a családnak, szó nélkül megették.
Hozzávalók: 500 g téli karalábé, 1 hagyma, 2 evk. liszt, 2 evk. olaj, 100 ml tejszín, 1 csokor zellerlevél, só, bors, pirospaprika. Még: személyenként egy-egy tojás.
A karalábét megtakarítjuk, felaprítjuk, kevés forró olajon üvegesre pároljuk, meghintjük liszttel, sóval, borssal és pirospaprikával, felöntjük vízzel. Hozzáadjuk a hagymát meg a megmosott csokorba kötött
 zellerlevelet és készre pároljuk. Miután a karalábé megpuhult a zellercsokrot meg a hagymát eltávolítjuk a fazékból. Leszűrjük a levest és pépesítjük, majd hozzáadva  a tejszínt, újra  felforraljuk. Buggyantott tojással tálaljuk.
A buggyantott tojás készítését már számtalanszor leírtam: forrásban levő sós, ecetes vízben főzzük meg a felütött tojást.

2013. október 9., szerda

Kolbászos muffinok tejszínes sültpaprika szósszal



    Ma délelőtt orvosnál voltam. Várakozás közben, unalmamban, kigondoltam mit is fogok főzni, ha hazaérek. Sültpaprika szósz az egyik kedvencünk, készüljön paradicsomlével vagy akár tejszínnel. Tudom, hozzá spagetti passzol, de akkor a kolbásszal mit kezdjek. Így ugrott be a muffinos ötlet.
      Kolbászos muffinok
      Hozzávalók (6 darabhoz): 200 g száraz kolbász, palacsintatészta ( 1 tojás, 150 ml tej, liszt, só).
A szokásosnál sűrűbb és sósabb palacsintatésztát készítünk. A kolbászt 3 cm-es darabkákra daraboljuk. Muffinformánkat jól kiolajozzuk, majd félig töltjük palacsintatésztával. Mindegyik közepébe egy-egy kolbászdarabkát teszünk. Előmelegített 180 fokos sütőben szép pirosra sütjük.


        Egy kés segítségével vesszük ki a muffinokat a formából. Ne ijedjünk meg, ha az alja lyukas, ez ebben a pláné, pont ilyen kell legyen. (Tudom, még van egy hasonló recept, ahol a palacsintatésztát előmelegített forró muffinformába töltjük és ilyenkor a muffinok megnőnek, mint valami gombák. Én pont az ellenkezőjét akartam elérni, hogy szép kerekek maradjanak.) A képen láthatóan tálaljuk. 
         Tejszínes sültpaprika szósz
         Hozzávalók: érett friss paprika, liszt, tejszín (vagy vastag házi tej), olaj, bors, só.
     A paprikákat megsütjük, héjukat eltávolítjuk, mindegyiket felbontjuk, kimagozzuk, torzsájukat is kivágjuk, majd mixerezzük. Besamell mártást készítük (felhevített olaj, hozzá a liszt, aztán a tejszín vagy a tej). Ehhez a mártáshoz adjuk hozzá a sültpaprika pépet. Sózzuk, borsózzuk és  jól összefőzzük.

2013. október 6., vasárnap

Töltött malackák


 Tavaly a szüretre kalácsot sütöttem, finom diós kalácsot. Az idén amikor rákérdeztem,  mindenki a pizzára szavazott. Hogy mindenki kedvébe járjak,  valami hasonlóval rukkoltam elő, töltött zsemlével vártam őket haza. Olyan nagy keletje volt, hogy azonnal szétkapkodták, még szerencse,  hogy egy párat elrejtettem, hadd  legyen későbbre is.
Hozzávalók: 1000 g liszt, 40 g élesztő, 1 k. só, 8  evk. olaj, 600 ml langyos víz.

Még: 300 g kolbász vagy sonka és 250 g sajt,  borsószemek, fogpiszkálók, 1 tojás.
Kelt tésztát készítünk a fenti hozzávalókból a szokásos módon(dagasztógépet használva).
Meleg helyen kelni hagyjuk. Úgy 40 perc elteltével tésztánkat átgyúrjuk, golyócskákra szakítjuk, mindegyik közepébe egy-egy kolbász vagy sajt darabkát nyomunk és újra pihentetjük. Míg az egésszel kész vagyunk az elsők már kellően megkeltek, ujjaink segítségével fület meg farkot csipkedünk, orrot pedig egy kisebb kupakkal vágunk,  amit aztán két fogpiszkáló segítségével rögzítünk. Felvert tojással lekenjük őket és csak utána teszünk szemet a malackáknak, azaz nyomkodjuk be a borsószemeket.
Előmelegített 180 fokos sütőben szép pirosra, mosolygósokra sütjük.

2013. október 2., szerda

Körtés rácsos pite


 Őszi hálaadásra készült ez a rácsos körtés pite. Ebből is dupla adagot sütöttem, mint mindig. Az egyik pitét  csak úgy egyszerűen rácsoztam, a másodiknál már egy kicsit művészkedtem. A töltelék  maradt a régi,  megszokott: reszelt körte+cukor+őrölt fahéj.
Hozzávalók 2 adaghoz: 600 g liszt, 250 g margarin, 250 g porcukor, 4 tojás, 2 evk. tejföl, 1 tasak sütőpor, pici só. A fenti hozzávalókból egy rugalmas tésztát gyúrunk, amit aztán legalább egy órát jégszekrényben pihentetünk. Addig elkészítjük a tölteléket.
2 kg körtét meghámozunk és lereszelünk. Kiszorítjuk jól a levét,  aztán tetszés szerint cukrozzuk és fahéjazzuk.
A tésztánkat pihentetés után 4 részre osztjuk. Kettőt tepsi nagyságúra nyújtunk, sütőpapírral bélelt tepsik aljára fektetjük majd ezekre rásímítjuk a körtés tölteléket. A másik két golyót is kinyújtjuk dereje vágóval csíkokat szelünk, tésztás kiszúróval virágokat vágunk és tetszés szerint rácsozzuk. Sütés előtt mindkét pite tetejét felvert tojással lekenjük. Előmelegített 180 fokos sütőben 35- 40 perc alatt készre sütjük.

2013. szeptember 28., szombat

Paradicsomos káposzta leves


        Maradjunk még egy picit a káposztánál. Ma egy rendkivül ízletes káposzta levest sikerült főznöm, mivel belecsempésztem egy kis enyhén füstölt cérnakolbászt is (cabanost). Kertünkben kiújult a kapor, szedtem is egy jó csokorral a levesbe.
        Hozzávalók: 1 hagyma, egy kisebb fej káposzta, 500 ml paradicsomlé, friss kapor meg csombor, 2 evk. olaj, 2 evk. liszt, cukor, só, egy vegetakocka, 300 g cérnakolbász.
     A fővő vízbe először a hagymát, a vegetakockát, kevés sót és az összekötött, megmosott fűszereket (csombord, kapor) tesszük. Azután a feldarabolt friss káposzta következik. Amikor a káposzta majdnem puha, nagyon vékony rántást készítünk és a paradicsomlével együtt a leveshez adjuk, összefőzzük. Utánaízesítünk egy pici cukorral ha kell, aztán mehet bele a feldarabolt kolbász is. Mivel cérnakolbászról van szó, csak pár percig hagyjuk főni, hogy ne repedjenek ki. Tálaláskor tejfölt is adhatunk a leveshez, ez most nálam elmaradt.

2013. szeptember 25., szerda

Káposztás koszorú


       Két káposztás lepény receptem is van már a blogomon és tessék ez itt a harmadik. A mostani semmivel sem különbözik az első kettőtől, csak a kivitelezésen változtattam. Nem tartottam fontosnak erről bejegyzést írni, de már ketten jelezték e-mail-ben, hogy magyarázzam meg, hogy is készül az a káposztás koszorú (a fotókat még tegnap közzétettem a fb-on). 
     Hozzávalók 6 darabhoz: 600 g liszt, 25 g friss élesztő, 1 kisk. cukor, 5 evk. olaj, 1 kisk. só,  350 ml langyos víz, 1 darab dagasztógép..
       Kelt tésztát készítünk a megszokott módon, meleg helyen körülbelül egy órát pihentetjük. Míg duplájára nő, addig elkészítjük a dinsztelt káposztát. Forró olajon egy diónyi hagymát megfonnyasztunk, rátesszük a legyalult káposztát ( kb. 1 kg), sózzuk, borsózzuk és készre pároljuk.
       Ha tésztánk megkelt hatba osztjuk. Mindegyik golyót kerekre, tepsi nagyságúra nyújtjuk. 


      Mindegyiket a tepsibe vágjuk nyolcba és ott is töltjük meg. Díszítésként koktélparadicsomot használunk. Előmelegített 180 fokos sütőben 15 perc alatt készre sütjük. Mielőtt a koszorúkat sütőbe tennénk felvert tojással kenjük be.

2013. szeptember 22., vasárnap

Sütés nélküli csokis mascarponés torta


       A lányom szavára hallgatva én is sajtkrémes tortát választottam az idén magamnak. Egy kérésem csak volt, hogy a torta készítését egészen reá hagyom. Bele is egyezett a kicsi drága, de azért megkért, hogy ha nem is avatkozok a torta gyártásába, azért a konyhában tartozkodjak és csendben legyek. Fel is kuporodtam a kanapéra és nyugodtan blogoltam (ahogy az uram szokta mondani). Hát csodák csodája, oly ügyesen forgolódott, kavargatott a lányom, hogy mire észrevettem magam már jött a kiskanállal kóstolni. A torta mintha finomabbra sikerült, mint máskor, mert szívvel lélekkel készült.
       Hozzávalók:
          A kekszes alaphoz (28 cm átmérőjű tortaformához): 300 g keksz, 50 g porcukor, 50 ml tejszín, 100 g étcsokoládé, 100 g vaj.
        A kekszet lereszeljük, vagy apróra törjük. Egy lábosban a vajat, a tejszínt meg a feltördelt csokit gyenge tűzön addig melegítjük, míg a csoki elolvad. Hozzáadjuk a lereszelt kekszet meg a porcukrot és először kanállal, majd aztán kézzel jól összedolgozzuk. A kapcsos tortaformánkat celofánnal kibéleljük és aljára szépen belesímítjuk a kekszes masszát, jégszekrénybe tesszük.
         1. Csokis mascarponés krém
        Hozzávalók: 250 g mascarpone, 100 g porcukor, 200 g étcsokoládé, 100 ml tejszín, 1 kisk. nesszkávé, 1 tasak zselatinpor (10 g).
       Először a zselatint beáztatjuk. A sajtkrémet a porcukorral jól elkavarjuk. A csokit a tejszínnel addig melegítjük, míg a csoki teljesen elolvad, kihűtjük. Egy nagyobb tálban összevegyítjük a felolvasztott csokit a cukros sajtkrémet, a kiskanál kávét és a mikróban felmelegített (10 másodperc) zselatint.
         2. Tejszínhabos mascarponés krém
        Hozzávalók: 350 ml tejszín, 250 g mascarpone, 100 g porcukor, 2 tasak vaníliapor, 1 tasak zselatinpor.
        A zselatint beáztatjuk. A tejszínt felverjük, a sajtkrémet a két cukorral jól elkeverjük. Egy nagyobb tálban  a tejszínt hozzáadjuk a cukros mascarponéhoz, majd rátöltjük a mikróban felmelegített zselatint is. A kekszalapra először a tejszínes sajtkrémet tesszük, erre kanalazzuk a csokisat, majd megint a tejszínest. Tetejére a csokisból mindenképpen hagyjunk meg a díszítésre, egy kanálnyit.  Felvágás előtt legalább négy órát jégszekrényben pihentessük. 

2013. szeptember 19., csütörtök

Paszulyos zakuszka


      Ismerőseim közül sokan panaszkodtak, hogy bizony náluk a zakuszka még novembert sem éri meg, mert főzés után rögtön felzabálják. Tőlem is megkérdezték, hogy ilyenkor mi a teendő? Nagyon egyszerű a dolog, nálam ez mindig működik: még szeptemberben főzők egy fél adaggal és hagyom, hogy lopkodják a polcokról. Nem történik semmi rossz dolog, csak annyi, hogy amire elfogy az a 10 üveg, addigra jól laknak vele, azaz megunják. Aztán pár hét múlva készülhet a télire való nagy adag, ahhoz már csak december felé néznek rá.
       Paszulyos zakuszka
    Hozzávalók: 1 kg hagyma, 4 kg megpucolt, kicsumázott, érett, húsos, piros paprika (paradicsompaprika, kaliforniai, töltenivaló), 2 l paszuly, 1 l olaj, 1 l paradicsomlé, 2 darab babérlevél, só, bors, 1 tasak befőzőpor.
       A paszulyt, amit előző este beáztattunk, enyhén sós vízben megfőzzük. A megpucolt, feldarabolt hagymát ledaráljuk, majd 500 ml olajon 30 percig dinszteljük, vigyázva, hogy meg ne égjen. Hozzáadjuk a ledarált 4 kg paprikát is, még töltünk 200 ml olajat hozzá. Miután felforrt, onnan számítva három órát főzzük. Ezután mehet bele a ledarált paszuly és a paradicsomlé. Fűszerezzük sóval, borssal, hozzáadjuk a babérlevelet is. Így együtt még egy órát főzzük. Az utolsó tíz percben hozzáadjuk a befőzőport is. Tiszta üvegekbe szedjük, mindegyik tetejére egy evőkanál forró olajat töltünk és másnapig meleg dunsztban tartjuk (egy mosóteknőt kibélelek egy kettévágott nylonzsákkal, belesorakoztatom a forró üvegeket, majd meleg takarót teszek rá). Másnap délután sorra kigőzölöm őket.
     Megjegyzés
   Az idén csak egy liter paszulyt daráltam le, a másik felét egészben hagytam és úgy főztem hozzá.

2013. szeptember 13., péntek

Céklás-rizses hús


    Bátran írhattam volna címnek céklás-rizses borjúpörkölt, mert való igaz, a tegnapról megmaradt borjúpörkölttet kombináltam a céklás rizottóval és nagyon jól tettem. Egy színes, ízletes ebéd lett az eredménye, el is fogyott izibe.
      Borjúpörkölt
     Hozzávalók: 500 g borjúhús, 3 hagyma, 2 cikk fokhagyma, 2 evk. télire eltett őrölt paprika, 50 ml olaj, só, bors, pirospaprika.
      A fenti hozávalókból  a szokott módon pörköltet készítünk. Elkészítjük a céklás rizottót is. Ha mindezekkel készen vagyunk, egy nagyobb lábasban összevegyítjük a pörköltet a színes rizottóval, mégegyszer felmelegítjük és azonnal tálaljuk.

2013. szeptember 11., szerda

Apró fasírt krumplipürével meg körteszósszal


          Ebben a bejegyzésben a fahéjas körteszószé a főszerep. Krumplipürét meg fasírtot gondolom mindenki tud készíteni. A körteszószról csak annyit bevezetőleg, hogy éppen olyan jó kísérője lehet a frissen sült fasírtoknak, sülteknek, mint a főtt húsoknak. Anyukám még gyermekkoromban kedveltette meg a gyümölcs szószokat, szinte minden gyümölcsből készített nekünk. Igaz, nem tejszínnel, de volt finom, vastag, friss, házi tehéntej. Yammmy! 
           Fahéjas körteszósz
        Hozzávalók: személyenként egy-egy körte, liszt, tejszín(esetleg tej), pici só, cukor, őrölt fahéj, pár csepp citromlé.
        A körtéket megmossuk, meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, majd tetszés szerint feldaraboljuk. Kevés vízben főni tesszük. Amikor a körték félpuhák, lisztes tejszínnel behabarjuk, ízesítjük sóval, cukorral és fahéjjal. Pár percig összefőzzük. Mielőtt a tűzről levennénk pár csepp citromlével enyhén  savanyítjuk. Tálaláskor újra megszórjuk fahéjjal.

2013. szeptember 6., péntek

Rántott csirkemell céklás rizottóval meg szalmakrumplival


      Villámgyors ebéd éhes családnak. Mint mindig ezt a menüt is megbeszéltük reggel, a szalmakrumpliba nem voltam beleegyezve, a többi stimmelt. Na, de oly ritkán sütök itthon nekik szalmakrumplit, úgy hogy csak engedtem, hogy felkerüljön a listára. A rántott csirkemell receptjét nem is írom le, a blogomon megtalálhatjátok, s gondolom szalmakrumplit mindenki tud sütni. Hanem a céklás rizottónál álljunk meg egy percet.
        Céklás rizottó (2 személyre)
        Hozzávalók: 1 alma nagyságú nyers cékla, 1 diónyi hagyma, 4 evk. rizs, 1 evk. olaj, só, bors.
       A friss céklát megpucoljuk, apró kockákra vágjuk, kevés vízzel 30 percig pároljuk. A hagymát apróra vágjuk, forró olajon megfonnyasztjuk, rátesszük a megmosott rizset, lepirítjuk, majd az előfőzött céklát is hozzáadjuk. Sózzuk, borsózzuk,  felöntjük vízzel és puhára pároljuk.

2013. szeptember 2., hétfő

Krumplis töltött paprika májpörkölttel


        A hentestől mindig 1 kg friss májat szoktunk venni, többnyire borjú májat. Felét mustárosan készítem, a másik felét pedig hagymásan tokánynak. Most a pörkölt mellé egy finom feltétet készítettem, éspedig krumplival töltött paprikát. Ezt kizárolag csak ősszel készítem, amikor kertünkben bőven van friss zöldség (paprika, paradicsom, burgonya).
       Burgonyás töltött paprika (4 személyre): 
   9 tölteni való paprika, 600-800 g burgonya, 1 hagyma, 50 ml olaj, 1 vegetakocka, pár koktélparadicsom, köménymag, só, bors.
     A paprikákat megmossuk, kalapjukat levágjuk, kicsumázzuk. A nyers burgonyát megtakarítjuk és a nagy lyúkú reszelőn lereszeljük. Egy szűrőbe tesszük, majd csap alatt jól átmossuk. Forró olajon az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a lecsöpögtetett krumplit és ezzel is tovább pirítjuk, míg egy picit a krumpli is megpirul, sózzuk, borsózzuk, hűlni hagyjuk. A vegetakockát 1 dl forró vízben feloldjuk Az előkészített paprikákat  a hagymás krumplival betöltjük, mielőtt befednénk mindegyikbe még nyomigáljunk egy kis paradicsomot is (ha nincs koktélparadicsomunk akkor egy-egy  szelet paradicsom is megteszi).


     Egy tűzálló tálba sorakoztatjuk a betöltött paprikákat, felönjük az előkészített vegetás vízzel, megszórjuk egy kis köménymaggal és sok sok paradicsommal. Előmelegített sütőben, alufóliával letakarva, 30 percig sütjük, majd kitakarjuk és még 10 percet tovább pirítjuk. 

         Borjúmájpörkölt
      Hozzávalók: 500 g máj, 50 ml olaj, 3 hagyma, 3 cikk fokhagyma, 1 evk. ketchup, örölt köménymag, só, bors, pirospaprika.
    A májat a vértől kiáztatjuk (tejben is lehet), feldaraboljuk. A hagymát apróra vágjuk, forró olajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a feldarabolt májat, megszórjuk borssal, pirospaprikával meg örölt köménymaggal, kevés víz hozzáadásával tovább  pároljuk. Amikor majdnem kész, hozzáadjuk a ketchupot és készre főzzük. Csak a tálalás előtt sózzuk meg a tokányt, hogy a máj ne keményedjen meg.

2013. augusztus 28., szerda

Rizses lecsó sült borjúmájjal


     Nálunk eléggé lehűlt az idő, kisebb megszakításokkal esik az eső Még szerencse, hogy a tegnap leszedtük a paradicsomot, ma pedig ki is főztük. Így adagban sok volt, azonban levet nem nagyon eresztett, de azért egy pár liter csak lett.


      Az ebédet még reggel paradicsom paszirozás közben megbeszéltük, a tegnaptól maradt karfiol leves után egy rizses lecsót terveztünk, amihez aztán sütünk egy kis májat. Én a lecsót szinte mindig rizsesen készítem, így szoktuk meg, a gyerekek is így kérik és laktatós is.
      Rizses lecsó
     Hozzávalók: 3 hagyma, 6 paprika, 6 paradicsom, pár szem koktélparadicsom, 50 ml olaj, só, bors, 8 evk. rizs, egy kis vegeta. 
     Először a rizset vegetás vízben megfőzzük. A hagymát megtakarítjuk, apróra vágjuk és forró olajon egy picit megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a megmosott, feldarabolt paprikát, sózzuk, borsózzuk. Ha a paprika kezd lágyulni és a hagyma is kezd barnulni, hozzáadhatjuk a lehéjazott paradicsomokat és a kis koktélparadicsomokat is. Így együtt készre pároljuk. A végén összevegyítjük a megfőtt rizzsel, összeforraljuk és azonnal tálaljuk. A borjúmáj sütését  több receptemben is megtalálhatjátok.

2013. augusztus 25., vasárnap

Szilvás lepény


        Gyermekkoromban évekig egy kedves idős családtól, Mari néniéktől hoztuk a tejet. Nagyon finom sütiket tudott készíteni, többször is megkínált. Egyszer el is kértem az egyik lepény receptjét, úgy írom le, ahogy akkor nekem lediktálta.
        Hozzávalók: 4 tojás, 1 rózsás csupor cukor (250 g), 1 boros pohár tej (100 ml ), 1 boros pohár olaj (100 ml) , 1 rózsás csupor liszt (250 g ), 1/2 tasak sütőpor. Még: 500 g szilva, kevés cukor, fahéj.
     Először a tojásfehérjéket pici sóval kemény habbá verjük. A szilvákat megmossuk, kimagozzuk, kettévágjuk vagy feldaraboljuk, majd kevés cukrot meg fahéjport hintünk rá. A tojássárgákat a cukorral meg a tejjel jól elkeverjük (amíg a cukor teljesen elolvad), hozzátöltjük cseppenként az olajat, azzal is elkeverjük, majd hozzáadjuk a sütőporos lisztet, meg a tojáshabot felváltva. Sütőpapírral bélelt tepsibe símítjük és tetszés szerint kirakjuk szilvával. Előmelegített 180 fokos sütőbe tesszük és megsütjük.


2013. augusztus 21., szerda

Sült cukkinitallérok lecsóágyon


    Szerény ebédünket szeretném bemutatni. Tegnap még két szép friss cukkinit kaptam a kertben. A konyháig sem értem velük már a lányom felkiálltott: Ó neeem! Aztán kiegyeztünk, hogy lecsó is lesz, amit mindenki szeret, csak aztán a cukkinit oly leleményesen kell belevarázsolnom az ételbe, hogy még véletlenül se kerüljön az ifjúság tányérjába.
     Hozzávalók: 2 kisebb cukkini, 2 hagyma, 4 paprika, 3 sárgarépa, 3 burgonya, 4 paradicsom plusz pár koktélparadicsom, 1 cikk fokhagyma, 3 karika friss csipős paprika, 50 ml olaj, fél kisk. köménymag, bors, só.
    A cukkiniket meghámozzuk és két ujjnyi szeletekre vágjuk. Sózzuk, borsózzuk, majd forró olajon mindkét oldalukat megsütjük, tálcára kiszedjük, félretesszük. Ugyanabban az olajban megfonnyasztjuk a felszeletelt hagymát, hozzáadjuk rendre a felszeletelt paprikát, sárgarépát, kockára vágott burgonyát, pár perc elteltével a leforrázott, lehéjazott feldarabolt paradicsomot is. Fűszerezzük: sóval, borssal, köménymaggal és tört fokhagymával. Kevés víz, esetleg paradicsomlé hozzáadásával a zöldségeket puhára pároljuk. Félidőnél a cukkinitallérokat és a koktélparadicsomokat is a lecsóra, a lábosba helyezzük. Tálaláskor apróra vágott petrezselyemlevéllel szórjuk be.

2013. augusztus 19., hétfő

Töltött paprika leves


      Többféleképpen elkészíthető ez a finom leves. Sok háziasszony elköveti azt a hibát, hogy  zöldség nélkül (zeller, sárgarépa) főzi meg a darált hússal töltött paprikákat egy kis vegetás vízben, aztán egy rántásos paradicsomlével összefőzik és kész is a leves. Nagyon furcsállom, a családom meg se enné, igaz még nem kísérleteztem vele. Ime az én receptem:
     Hozzávalók: 400 g darált hús, 100 ml rizs, 1 tojás, 1 kis fej hagyma, só, bors. Továbbá: 8 drb kisebb tölteni való paprika, egy zellergumó, 3 sárgarépa, 1 hagyma, 1 csokor zellerlevél. Még: 2 evk liszt, 2 evk. olaj, 500 ml paradicsomlé, só, cukor.
      A darált húst a megmosott rizzsel, a tojással meg a lereszelt nyers hagymával jól összedolgozzuk. Sózzuk, borsózzuk, majd félretesszük. A zöldségeket megtakarítjuk, a sárgarépát meg a zellert tetszés szerint feldaraboljuk, a paprikákat kicsumázzuk. Két liter vizet kevés sóval főni teszünk. Először a hagymát tesszük bele egészben, aztán a feldarabolt zöldségeket. A végén beleeresztjük a fenti masszával betöltött paprikákat is. A maradék húsmasszából kis gombócokat formálunk és ezeket is a leveshez adjuk. Amikor már a rizsszemek megduzzadtak, elkészítjük a rántást. Kevés olajon a lisztet enyhén megpirítjuk, felöntjük paradicsomlével és a leveshez adjuk. Levesünket meghintjük apróra vágott zellerlevéllel,  utánaízesítünk sóval meg cukorral és készre főzzük.

2013. augusztus 14., szerda

Kolbászos zöldséges rizottó medvesajtos besamel mártással


        A tegnapi pizzasütés után ma újra bekapcsoltam a sütőt. Valami finom, laktatós ebédre vágytunk, mert a kánikula idején nem volt étvágya senkinek, dinnyét dinnyével ettük, sok-sok fagyival. Ezt a ételkompoziciót külön-külön is szoktam tálalni, most így sikerült. Mutatós volt és ízletes.
         Hozzávalók: 6 személyre: zöldséges rizottóhoz: 200 ml rizs (egy teáscsupor), 150 g mélyhűtött zöldség (borsó, sárgarépa, paprika, zöldpaszuly...), 1 hagyma, 1 vegetakocka, 2 evk. olaj, só, bors.
     Az apróra vágott hagymát forró olajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a megmosott rizset, sózzuk, borsózzuk, felöntjük 450 ml vízzel, amibe előzőleg belemorzsoltuk a vegetakockát, majd hozzáadjuk a fagyasztott zöldségeket is. Lassú tűznél, fedő alatt készre pároljuk.
        500 g füstölt kolbászt egy kanál zsírral meg 100 ml vízzel megfőzzük, majd zsírjára sütjük.
     Medvesajtos besamel mártás: 500 ml tej, 2 evk liszt, 2 evk vaj vagy olaj, 5 darab medvesajt (háromszögű sajtocskák).
        A lisztet kevés olajon egy picit megpirítjuk, hozzáadjuk a hideg tejet, csomómentesre keverjük. Ha kezd vastagodni, hozzáadjuk a feldarabolt sajtocskákat és még  pár percig összefőzzük. 


         Összeállítás: Először bekapcsoljuk a sütőt. Egy tűzálló tál aljára a zöldséges rizottót símítjuk, tetszés szerint kirakjuk kolbászkákkal, majd ráöntjük a sajtos mártást.

         Előmelegített 180 fokos sütőben 20 percig sütjük.

2013. augusztus 11., vasárnap

Szezámmagos sült padlizsán szeletek


       Számtalanszor elkészítettem már ezt a receptet, mindig valamit változtatva rajta, de csak igazából most vagyok megelégedve vele. Egyszer sütőben sütöttem, máskor  szélesebbre sikerültek a szeletek, aztán úgy sem ízlett, amikor a padlizsánt sütés előtt szórtam be szezámmaggal. A mostani variáns a legjobb, be is jegyzem, amíg el nem felejtem.
       Hozzávalók: padlizsán, szezámmag, kevés olaj, só, bors.
      A padlizsánt megmossuk, szárazra töröljük és vékony karikákra vágjuk. Sózzuk, borsozzuk, majd kevés forró olajban megsütjük. Egy másik serpenyőben szezámmagot pirítunk, amibe aztán a megsült padlizsánszeleteket egyenként beleforgatjuk. Hagymás paradicsomsalátával meg tejfölös muzsdéjjal tálaljuk.

2013. augusztus 7., szerda

Paradicsomos zöldpaszuly


    Nagy a meleg, rekkenőség van, a növények nagyon megsínylik a csapadékhiányt, pedig az uram lelkiismeretesen öntöz minden reggel. Kertünkben a zöldpaszuly a végét járja, már alíg kaptam egy ebédre valót.
       Hozzávalók: 500 g zöldpaszuly, 1 hagyma, 4 paradicsom, 1 csokor zellerlevél, 2 evk. olaj, só, bors.
     A megtakarított, megmosott zöldpaszulyt enyhén sós vízben megfőzzük. Míg fő, addig a paradicsomokat leforrázzuk, héjukat eltávolítjuk és felkockázzuk. Kevés olajon az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot, meg az apróra vágott zellerlevelet, sózzuk, borsozzuk. Ha levét elfőtte, hozzáadjuk a megfőtt, leszűrt zöldpaszulyt és pár percig összefőzzük.
        Buggyantott tojással tálaljuk. (Buggyantott tojás: forró, sós, ecetes vízben főzőtt tojás.)

2013. augusztus 4., vasárnap

Szavarin


         Tegnap majd szívinfarktot kaptam, amikor kiderült, hogy 107 receptet másoltak le blogomról ezen a napon. Eddig 45 volt a legtöbb és 3 a legkevesebb. Hát kedveseim, ennek csak örülni tudok. Továbbá pedig bocsánatot szeretnék kérni, hogy mostanában szinte senkinek sem kommentelek. Lehet, ha egy picit kipihenem magam újra a régi leszek. Addig is mindenkinek kellemes nyarat kívánok!!!
        Ezt a finom süteményt ma a lányommal készítettük közösen, a drága férjecskémet leptük meg vele. Pont a szülinapján és az elkövetkező hetekben fürdőszobáztunk, aztán csak most került idő az igazi ünneplésre.
        Hozzávalók: 5 tojás, 5 evk. cukor, 5 evk. zsemlemorzsa, 1 evk. liszt.
        A sziruphoz: 200 g cukor, 400 ml víz, rumaroma. Továbbá: 300 ml tejszín, 1 tasak habfixáló, meggybefőtt.
       A tojásokat kettéválasztjuk, a tojásfehérjéket pici sóval kemény habbá verjük, a tojássárgákat a cukorral habosra keverjük. Ha elolvadt már a cukor, akkor hozzáadjuk a zsemlemorzsát. a lisztet meg a tojáshabot, felváltva. Muffintepsinket vagy pici kalácsformáinkat kiolajozzuk,  muffinpapírral kibéleljük, majd a tésztát beletöltjük. Előmelegített 180 fokos sütőbe toljuk és 15 perc alatt készre sütjük.
     Míg sül elkészítjük a szirupot, kihűtjük. A tejszínt a habfixáló porral felverjük, felhasználásig jégszekrényben tartjuk. A kész, kihűlt szavarinokat szirupba áztatjuk, mindegyiket kettévágjuk és tejszínhabbal töltjük.

       Tetejüket beggybefőttel díszítjük.
DRÁGA SZÍVECSKÉM,  MI NAGYON SZERETÜNK TÉGED!!!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...