2013. október 30., szerda

Céklás- hagymás kenyér

 A napokban céklás kenyeret szerettem volna sütni. Mindenki ellenezte, egyedül a lányom egyezett bele, de csak akkor, ha hagymát is teszek bele. Eddig hagyma nélkül sütöttem és finom volt, de most így hagymásan nagyon megváltozott az íze. Majonézes karfiollal, vagy csak úgy magára is mesés volt...
Hozzávalók: 500 g liszt, 20 g élesztő, 1 kisk. cukor, 1 kisk. só, 200 ml langyos víz, 4 hagyma+ 4 evk. olaj, 200 g nyers reszelt cékla.
Kenyértésztát készítünk a szokásos módon, amihez aztán hozzáadjuk dagasztás közben  a dinsztelt hagymát meg a lereszelt céklát(nem szorítottam ki). Tésztánkat egy órát kelni hagyjuk. Ha megkelt a tészta,  átgyúrjuk, megformázzuk és kizsírozott kalácstepsibe tesszük. Előmelegített 180 fokos sütőben  40 perc alatt készre sütjük.

2013. október 26., szombat

Almás pudingos szelet( 2.verzió)


     A kelt tészták után, íme egy finom almás sütemény. Elkészítése nagyon egyszerű, hisz csak egy piskótatésztát kell sütni, pudingot kell főzni, na meg a tejszínt felverni. Mindez 60 percbe bőven belefér.
       Hozzávalók: piskótatészta (5 tojásfehér +5 evk. cukor, 5 tojássárga +5 evk. víz +5 evk. cukor, 10 evk. liszt +1/2 tasak sütőpor. Még: 1 kg alma, 1 l víz, 2 tasak vaníliaízű pudingpor, 8 evk. cukor. És: 150 ml tejszín.
        Piskótalapot sütünk a szokásos módon, kihűtjük. Az almákat meghámozzok, cikkekre szeleteljük, majd 1 l vízben 3 percig pároljuk. Leszűrjük, a főtt almaszeleteket a piskótalapra sorakoztatjuk.

          A visszamaradt almaléhez hozzáadjuk a 8 evk. cukrot meg a pudingporokat és készre főzzük. Még melegen a tésztára simítjuk. Ha a krém meghűlt és megdermedt, a süteményt felvert tejszínhabbal vonjuk be.

2013. október 22., kedd

Hercegnő burgonyás pizza

 Az már rég nem titok, hogy  gyakran készítek pizzát gyermekeimnek és nem csak. A tegnap egy érdekes variációval próbálkoztam, az ebédtől megmaradt krumplipürét akartam felhasználni. Aztán, hogy még ízletesebb legyen a kenyérlepény, a ketchupot zakuszkával helyettesítettem.
Hozzávalók: pizzatészta( 500 g liszt, 20 g élesztő, 1 kisk. cukor, 4-5 evk olaj, 1 kisk. só, 300 ml langyos víz)
Még: 1 üveg (400 ml) zakuszka, 300 -400 g szalámi, hercegnő burgonya.
Hercegnő burgonya (by Juci)
Hozzávalók: 500 g burgonya, 50 g vaj, 150 g reszelt sajt, 2 tojássárga, só, szerecsendió.
A meghámozott, felkockázott burgonyát sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, áttörjük és vajjal habosra keverjük. Ha már langyos,  akkor adjuk hozzá a két tojjássárgát meg a reszelt sajtot. Ízesítjük sóval meg szerecsendióval. Habzsákba téve kis csillagokat nyomunk a pizza tetejére.
.

   A pizzatésztát háromba osztjuk, mindegyik golyót tepsi nagyságúra nyújtjuk. Lekenjük  bőven zakuszkával , krumplirózsákkal díszítjük , majd szalámidarabkákkal egészítjük ki. Előmelegített 180 fokos sütőben 20 perc alatt készre sütjük.

2013. október 18., péntek

Töltött kenyérlepény

Szinte el is felejtettem ezt az egyszerű és aránylag olcsó kenyérlepényt, olyan rég készítettem. Hogy mivel töltöttem meg? Hát, amit  éppen a jégszekrényben találtam: császárszalonna, sajt, tojás és maradék főtt krumpli.
Olyan finomra sikerült, mint soha máskor: az éhes uram két nagy szelettel kapott be , még ebéd előtt.
Pizzatésztát készítettem( 500 g liszt, 20 g élesztő, 1 kisk. cukor, 5 evk. olaj, 1 kisk. só, 300 ml langyos víz.), a szokásos módon. Három részre osztottam, az egyik golyóból egy tepsi pizza lett , a másik kettőből a fent említett töltött lepényt sütöttem.
Töltelék: 4  főtt krumpli, 4 nyers tojás, 150 g császárszalonna, 3-4 medvesajt, oregánó, só. A lekenéshez meg 1 tojás.
A szalonnát meg a sajtot felkockázzuk, a hideg főtt krumplit karikára szeljük.

Az egyik tészta golyót kinyújtjuk, kiolajozott  tepsibe tesszük, majd az előkészített  hozzávalókkal betöltjük.
Először a krumplit, aztán a szalonnát meg a sajtot tesszük rá, majd a végén ráütjük a friss nyers tojásokat. Ne felejtsük megsózni és esetleg száraz oregánóval beszórni. Tetejére egy újabb kinyújtott tésztalapot teszünk, amit felvert tojással kenünk le. Előmelegített 180 fokos sütőben 20 perc alatt készre sütjük.
Tálaláskor ketchupot, tejfölt vagy savanyúságot adunk hozzá.

2013. október 15., kedd

Buggyantott tojásos karalábé krémleves

 
    Megint egy szezonális krémlevessel jövök. Pirítos kenyérkockák helyett, most buggyantott tojással tálaltam.
Ízlett a családnak, szó nélkül megették.
Hozzávalók: 500 g téli karalábé, 1 hagyma, 2 evk. liszt, 2 evk. olaj, 100 ml tejszín, 1 csokor zellerlevél, só, bors, pirospaprika. Még: személyenként egy-egy tojás.
A karalábét megtakarítjuk, felaprítjuk, kevés forró olajon üvegesre pároljuk, meghintjük liszttel, sóval, borssal és pirospaprikával, felöntjük vízzel. Hozzáadjuk a hagymát meg a megmosott csokorba kötött
 zellerlevelet és készre pároljuk. Miután a karalábé megpuhult a zellercsokrot meg a hagymát eltávolítjuk a fazékból. Leszűrjük a levest és pépesítjük, majd hozzáadva  a tejszínt, újra  felforraljuk. Buggyantott tojással tálaljuk.
A buggyantott tojás készítését már számtalanszor leírtam: forrásban levő sós, ecetes vízben főzzük meg a felütött tojást.

2013. október 9., szerda

Kolbászos muffinok tejszínes sültpaprika szósszal



    Ma délelőtt orvosnál voltam. Várakozás közben, unalmamban, kigondoltam mit is fogok főzni, ha hazaérek. Sültpaprika szósz az egyik kedvencünk, készüljön paradicsomlével vagy akár tejszínnel. Tudom, hozzá spagetti passzol, de akkor a kolbásszal mit kezdjek. Így ugrott be a muffinos ötlet.
      Kolbászos muffinok
      Hozzávalók (6 darabhoz): 200 g száraz kolbász, palacsintatészta ( 1 tojás, 150 ml tej, liszt, só).
A szokásosnál sűrűbb és sósabb palacsintatésztát készítünk. A kolbászt 3 cm-es darabkákra daraboljuk. Muffinformánkat jól kiolajozzuk, majd félig töltjük palacsintatésztával. Mindegyik közepébe egy-egy kolbászdarabkát teszünk. Előmelegített 180 fokos sütőben szép pirosra sütjük.


        Egy kés segítségével vesszük ki a muffinokat a formából. Ne ijedjünk meg, ha az alja lyukas, ez ebben a pláné, pont ilyen kell legyen. (Tudom, még van egy hasonló recept, ahol a palacsintatésztát előmelegített forró muffinformába töltjük és ilyenkor a muffinok megnőnek, mint valami gombák. Én pont az ellenkezőjét akartam elérni, hogy szép kerekek maradjanak.) A képen láthatóan tálaljuk. 
         Tejszínes sültpaprika szósz
         Hozzávalók: érett friss paprika, liszt, tejszín (vagy vastag házi tej), olaj, bors, só.
     A paprikákat megsütjük, héjukat eltávolítjuk, mindegyiket felbontjuk, kimagozzuk, torzsájukat is kivágjuk, majd mixerezzük. Besamell mártást készítük (felhevített olaj, hozzá a liszt, aztán a tejszín vagy a tej). Ehhez a mártáshoz adjuk hozzá a sültpaprika pépet. Sózzuk, borsózzuk és  jól összefőzzük.

2013. október 6., vasárnap

Töltött malackák


 Tavaly a szüretre kalácsot sütöttem, finom diós kalácsot. Az idén amikor rákérdeztem,  mindenki a pizzára szavazott. Hogy mindenki kedvébe járjak,  valami hasonlóval rukkoltam elő, töltött zsemlével vártam őket haza. Olyan nagy keletje volt, hogy azonnal szétkapkodták, még szerencse,  hogy egy párat elrejtettem, hadd  legyen későbbre is.
Hozzávalók: 1000 g liszt, 40 g élesztő, 1 k. só, 8  evk. olaj, 600 ml langyos víz.

Még: 300 g kolbász vagy sonka és 250 g sajt,  borsószemek, fogpiszkálók, 1 tojás.
Kelt tésztát készítünk a fenti hozzávalókból a szokásos módon(dagasztógépet használva).
Meleg helyen kelni hagyjuk. Úgy 40 perc elteltével tésztánkat átgyúrjuk, golyócskákra szakítjuk, mindegyik közepébe egy-egy kolbász vagy sajt darabkát nyomunk és újra pihentetjük. Míg az egésszel kész vagyunk az elsők már kellően megkeltek, ujjaink segítségével fület meg farkot csipkedünk, orrot pedig egy kisebb kupakkal vágunk,  amit aztán két fogpiszkáló segítségével rögzítünk. Felvert tojással lekenjük őket és csak utána teszünk szemet a malackáknak, azaz nyomkodjuk be a borsószemeket.
Előmelegített 180 fokos sütőben szép pirosra, mosolygósokra sütjük.

2013. október 2., szerda

Körtés rácsos pite


 Őszi hálaadásra készült ez a rácsos körtés pite. Ebből is dupla adagot sütöttem, mint mindig. Az egyik pitét  csak úgy egyszerűen rácsoztam, a másodiknál már egy kicsit művészkedtem. A töltelék  maradt a régi,  megszokott: reszelt körte+cukor+őrölt fahéj.
Hozzávalók 2 adaghoz: 600 g liszt, 250 g margarin, 250 g porcukor, 4 tojás, 2 evk. tejföl, 1 tasak sütőpor, pici só. A fenti hozzávalókból egy rugalmas tésztát gyúrunk, amit aztán legalább egy órát jégszekrényben pihentetünk. Addig elkészítjük a tölteléket.
2 kg körtét meghámozunk és lereszelünk. Kiszorítjuk jól a levét,  aztán tetszés szerint cukrozzuk és fahéjazzuk.
A tésztánkat pihentetés után 4 részre osztjuk. Kettőt tepsi nagyságúra nyújtunk, sütőpapírral bélelt tepsik aljára fektetjük majd ezekre rásímítjuk a körtés tölteléket. A másik két golyót is kinyújtjuk dereje vágóval csíkokat szelünk, tésztás kiszúróval virágokat vágunk és tetszés szerint rácsozzuk. Sütés előtt mindkét pite tetejét felvert tojással lekenjük. Előmelegített 180 fokos sütőben 35- 40 perc alatt készre sütjük.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...