2013. szeptember 28., szombat

Paradicsomos káposzta leves


        Maradjunk még egy picit a káposztánál. Ma egy rendkivül ízletes káposzta levest sikerült főznöm, mivel belecsempésztem egy kis enyhén füstölt cérnakolbászt is (cabanost). Kertünkben kiújult a kapor, szedtem is egy jó csokorral a levesbe.
        Hozzávalók: 1 hagyma, egy kisebb fej káposzta, 500 ml paradicsomlé, friss kapor meg csombor, 2 evk. olaj, 2 evk. liszt, cukor, só, egy vegetakocka, 300 g cérnakolbász.
     A fővő vízbe először a hagymát, a vegetakockát, kevés sót és az összekötött, megmosott fűszereket (csombord, kapor) tesszük. Azután a feldarabolt friss káposzta következik. Amikor a káposzta majdnem puha, nagyon vékony rántást készítünk és a paradicsomlével együtt a leveshez adjuk, összefőzzük. Utánaízesítünk egy pici cukorral ha kell, aztán mehet bele a feldarabolt kolbász is. Mivel cérnakolbászról van szó, csak pár percig hagyjuk főni, hogy ne repedjenek ki. Tálaláskor tejfölt is adhatunk a leveshez, ez most nálam elmaradt.

2013. szeptember 25., szerda

Káposztás koszorú


       Két káposztás lepény receptem is van már a blogomon és tessék ez itt a harmadik. A mostani semmivel sem különbözik az első kettőtől, csak a kivitelezésen változtattam. Nem tartottam fontosnak erről bejegyzést írni, de már ketten jelezték e-mail-ben, hogy magyarázzam meg, hogy is készül az a káposztás koszorú (a fotókat még tegnap közzétettem a fb-on). 
     Hozzávalók 6 darabhoz: 600 g liszt, 25 g friss élesztő, 1 kisk. cukor, 5 evk. olaj, 1 kisk. só,  350 ml langyos víz, 1 darab dagasztógép..
       Kelt tésztát készítünk a megszokott módon, meleg helyen körülbelül egy órát pihentetjük. Míg duplájára nő, addig elkészítjük a dinsztelt káposztát. Forró olajon egy diónyi hagymát megfonnyasztunk, rátesszük a legyalult káposztát ( kb. 1 kg), sózzuk, borsózzuk és készre pároljuk.
       Ha tésztánk megkelt hatba osztjuk. Mindegyik golyót kerekre, tepsi nagyságúra nyújtjuk. 


      Mindegyiket a tepsibe vágjuk nyolcba és ott is töltjük meg. Díszítésként koktélparadicsomot használunk. Előmelegített 180 fokos sütőben 15 perc alatt készre sütjük. Mielőtt a koszorúkat sütőbe tennénk felvert tojással kenjük be.

2013. szeptember 22., vasárnap

Sütés nélküli csokis mascarponés torta


       A lányom szavára hallgatva én is sajtkrémes tortát választottam az idén magamnak. Egy kérésem csak volt, hogy a torta készítését egészen reá hagyom. Bele is egyezett a kicsi drága, de azért megkért, hogy ha nem is avatkozok a torta gyártásába, azért a konyhában tartozkodjak és csendben legyek. Fel is kuporodtam a kanapéra és nyugodtan blogoltam (ahogy az uram szokta mondani). Hát csodák csodája, oly ügyesen forgolódott, kavargatott a lányom, hogy mire észrevettem magam már jött a kiskanállal kóstolni. A torta mintha finomabbra sikerült, mint máskor, mert szívvel lélekkel készült.
       Hozzávalók:
          A kekszes alaphoz (28 cm átmérőjű tortaformához): 300 g keksz, 50 g porcukor, 50 ml tejszín, 100 g étcsokoládé, 100 g vaj.
        A kekszet lereszeljük, vagy apróra törjük. Egy lábosban a vajat, a tejszínt meg a feltördelt csokit gyenge tűzön addig melegítjük, míg a csoki elolvad. Hozzáadjuk a lereszelt kekszet meg a porcukrot és először kanállal, majd aztán kézzel jól összedolgozzuk. A kapcsos tortaformánkat celofánnal kibéleljük és aljára szépen belesímítjuk a kekszes masszát, jégszekrénybe tesszük.
         1. Csokis mascarponés krém
        Hozzávalók: 250 g mascarpone, 100 g porcukor, 200 g étcsokoládé, 100 ml tejszín, 1 kisk. nesszkávé, 1 tasak zselatinpor (10 g).
       Először a zselatint beáztatjuk. A sajtkrémet a porcukorral jól elkavarjuk. A csokit a tejszínnel addig melegítjük, míg a csoki teljesen elolvad, kihűtjük. Egy nagyobb tálban összevegyítjük a felolvasztott csokit a cukros sajtkrémet, a kiskanál kávét és a mikróban felmelegített (10 másodperc) zselatint.
         2. Tejszínhabos mascarponés krém
        Hozzávalók: 350 ml tejszín, 250 g mascarpone, 100 g porcukor, 2 tasak vaníliapor, 1 tasak zselatinpor.
        A zselatint beáztatjuk. A tejszínt felverjük, a sajtkrémet a két cukorral jól elkeverjük. Egy nagyobb tálban  a tejszínt hozzáadjuk a cukros mascarponéhoz, majd rátöltjük a mikróban felmelegített zselatint is. A kekszalapra először a tejszínes sajtkrémet tesszük, erre kanalazzuk a csokisat, majd megint a tejszínest. Tetejére a csokisból mindenképpen hagyjunk meg a díszítésre, egy kanálnyit.  Felvágás előtt legalább négy órát jégszekrényben pihentessük. 

2013. szeptember 19., csütörtök

Paszulyos zakuszka


      Ismerőseim közül sokan panaszkodtak, hogy bizony náluk a zakuszka még novembert sem éri meg, mert főzés után rögtön felzabálják. Tőlem is megkérdezték, hogy ilyenkor mi a teendő? Nagyon egyszerű a dolog, nálam ez mindig működik: még szeptemberben főzők egy fél adaggal és hagyom, hogy lopkodják a polcokról. Nem történik semmi rossz dolog, csak annyi, hogy amire elfogy az a 10 üveg, addigra jól laknak vele, azaz megunják. Aztán pár hét múlva készülhet a télire való nagy adag, ahhoz már csak december felé néznek rá.
       Paszulyos zakuszka
    Hozzávalók: 1 kg hagyma, 4 kg megpucolt, kicsumázott, érett, húsos, piros paprika (paradicsompaprika, kaliforniai, töltenivaló), 2 l paszuly, 1 l olaj, 1 l paradicsomlé, 2 darab babérlevél, só, bors, 1 tasak befőzőpor.
       A paszulyt, amit előző este beáztattunk, enyhén sós vízben megfőzzük. A megpucolt, feldarabolt hagymát ledaráljuk, majd 500 ml olajon 30 percig dinszteljük, vigyázva, hogy meg ne égjen. Hozzáadjuk a ledarált 4 kg paprikát is, még töltünk 200 ml olajat hozzá. Miután felforrt, onnan számítva három órát főzzük. Ezután mehet bele a ledarált paszuly és a paradicsomlé. Fűszerezzük sóval, borssal, hozzáadjuk a babérlevelet is. Így együtt még egy órát főzzük. Az utolsó tíz percben hozzáadjuk a befőzőport is. Tiszta üvegekbe szedjük, mindegyik tetejére egy evőkanál forró olajat töltünk és másnapig meleg dunsztban tartjuk (egy mosóteknőt kibélelek egy kettévágott nylonzsákkal, belesorakoztatom a forró üvegeket, majd meleg takarót teszek rá). Másnap délután sorra kigőzölöm őket.
     Megjegyzés
   Az idén csak egy liter paszulyt daráltam le, a másik felét egészben hagytam és úgy főztem hozzá.

2013. szeptember 13., péntek

Céklás-rizses hús


    Bátran írhattam volna címnek céklás-rizses borjúpörkölt, mert való igaz, a tegnapról megmaradt borjúpörkölttet kombináltam a céklás rizottóval és nagyon jól tettem. Egy színes, ízletes ebéd lett az eredménye, el is fogyott izibe.
      Borjúpörkölt
     Hozzávalók: 500 g borjúhús, 3 hagyma, 2 cikk fokhagyma, 2 evk. télire eltett őrölt paprika, 50 ml olaj, só, bors, pirospaprika.
      A fenti hozávalókból  a szokott módon pörköltet készítünk. Elkészítjük a céklás rizottót is. Ha mindezekkel készen vagyunk, egy nagyobb lábasban összevegyítjük a pörköltet a színes rizottóval, mégegyszer felmelegítjük és azonnal tálaljuk.

2013. szeptember 11., szerda

Apró fasírt krumplipürével meg körteszósszal


          Ebben a bejegyzésben a fahéjas körteszószé a főszerep. Krumplipürét meg fasírtot gondolom mindenki tud készíteni. A körteszószról csak annyit bevezetőleg, hogy éppen olyan jó kísérője lehet a frissen sült fasírtoknak, sülteknek, mint a főtt húsoknak. Anyukám még gyermekkoromban kedveltette meg a gyümölcs szószokat, szinte minden gyümölcsből készített nekünk. Igaz, nem tejszínnel, de volt finom, vastag, friss, házi tehéntej. Yammmy! 
           Fahéjas körteszósz
        Hozzávalók: személyenként egy-egy körte, liszt, tejszín(esetleg tej), pici só, cukor, őrölt fahéj, pár csepp citromlé.
        A körtéket megmossuk, meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, majd tetszés szerint feldaraboljuk. Kevés vízben főni tesszük. Amikor a körték félpuhák, lisztes tejszínnel behabarjuk, ízesítjük sóval, cukorral és fahéjjal. Pár percig összefőzzük. Mielőtt a tűzről levennénk pár csepp citromlével enyhén  savanyítjuk. Tálaláskor újra megszórjuk fahéjjal.

2013. szeptember 6., péntek

Rántott csirkemell céklás rizottóval meg szalmakrumplival


      Villámgyors ebéd éhes családnak. Mint mindig ezt a menüt is megbeszéltük reggel, a szalmakrumpliba nem voltam beleegyezve, a többi stimmelt. Na, de oly ritkán sütök itthon nekik szalmakrumplit, úgy hogy csak engedtem, hogy felkerüljön a listára. A rántott csirkemell receptjét nem is írom le, a blogomon megtalálhatjátok, s gondolom szalmakrumplit mindenki tud sütni. Hanem a céklás rizottónál álljunk meg egy percet.
        Céklás rizottó (2 személyre)
        Hozzávalók: 1 alma nagyságú nyers cékla, 1 diónyi hagyma, 4 evk. rizs, 1 evk. olaj, só, bors.
       A friss céklát megpucoljuk, apró kockákra vágjuk, kevés vízzel 30 percig pároljuk. A hagymát apróra vágjuk, forró olajon megfonnyasztjuk, rátesszük a megmosott rizset, lepirítjuk, majd az előfőzött céklát is hozzáadjuk. Sózzuk, borsózzuk,  felöntjük vízzel és puhára pároljuk.

2013. szeptember 2., hétfő

Krumplis töltött paprika májpörkölttel


        A hentestől mindig 1 kg friss májat szoktunk venni, többnyire borjú májat. Felét mustárosan készítem, a másik felét pedig hagymásan tokánynak. Most a pörkölt mellé egy finom feltétet készítettem, éspedig krumplival töltött paprikát. Ezt kizárolag csak ősszel készítem, amikor kertünkben bőven van friss zöldség (paprika, paradicsom, burgonya).
       Burgonyás töltött paprika (4 személyre): 
   9 tölteni való paprika, 600-800 g burgonya, 1 hagyma, 50 ml olaj, 1 vegetakocka, pár koktélparadicsom, köménymag, só, bors.
     A paprikákat megmossuk, kalapjukat levágjuk, kicsumázzuk. A nyers burgonyát megtakarítjuk és a nagy lyúkú reszelőn lereszeljük. Egy szűrőbe tesszük, majd csap alatt jól átmossuk. Forró olajon az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a lecsöpögtetett krumplit és ezzel is tovább pirítjuk, míg egy picit a krumpli is megpirul, sózzuk, borsózzuk, hűlni hagyjuk. A vegetakockát 1 dl forró vízben feloldjuk Az előkészített paprikákat  a hagymás krumplival betöltjük, mielőtt befednénk mindegyikbe még nyomigáljunk egy kis paradicsomot is (ha nincs koktélparadicsomunk akkor egy-egy  szelet paradicsom is megteszi).


     Egy tűzálló tálba sorakoztatjuk a betöltött paprikákat, felönjük az előkészített vegetás vízzel, megszórjuk egy kis köménymaggal és sok sok paradicsommal. Előmelegített sütőben, alufóliával letakarva, 30 percig sütjük, majd kitakarjuk és még 10 percet tovább pirítjuk. 

         Borjúmájpörkölt
      Hozzávalók: 500 g máj, 50 ml olaj, 3 hagyma, 3 cikk fokhagyma, 1 evk. ketchup, örölt köménymag, só, bors, pirospaprika.
    A májat a vértől kiáztatjuk (tejben is lehet), feldaraboljuk. A hagymát apróra vágjuk, forró olajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a feldarabolt májat, megszórjuk borssal, pirospaprikával meg örölt köménymaggal, kevés víz hozzáadásával tovább  pároljuk. Amikor majdnem kész, hozzáadjuk a ketchupot és készre főzzük. Csak a tálalás előtt sózzuk meg a tokányt, hogy a máj ne keményedjen meg.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...