2014. július 29., kedd

Almás krémes béles torta

        
A múlt héten ünnepelte az uram a szülinapját, de hogy ne igyunk előre a medve bőrére, hát csak vasárnapra készítettem el ezt a finom tortát, ilyenkor van együtt  a család. Megint egy réteslapos krémesre esett a választás, aztán, hogy még ízletesebbé tegyem, most almás krémmel is dúsítottam. Tetejére tejszínhab került,  jó vastagon.
          Hozzávalók: 800 g fagyasztott réteslap, 500 ml tejszín
      Az almás krémhez: 1 és 1/2 kg alma, 250 g cukor, 150 g mazsola, 80 ml konyak, 1 tasak vaníliaízű pudingpor, 100 g margarin.
          A krémes béles krémhez: 500 ml tej, 3 tojás, 2 vaníliás pudingpor, 150 g cukor.
A réteslapot kifagyasztjuk, 2 egyenlő téglalapot vágunk belőle(amiből aztán két lapot sütünk sütőpapírral bélelt tepsiben, 200 fokon). A maradék tésztából tetszés szerint virágokat, szíveket vágunk ki tésztakiszúró segítségével, ezeket is megsütjük.
Az almás krémhez az almákat megpucoljuk, magházukat eltávolítjuk és nagyobb darabokra felkockázzuk.
A mazsolát beáztatjuk(konyakba). A cukrot karamellizáljuk , hozzáadjuk a feldarabolt margarint, a beáztatott mazsolát és a kockákra vágott almát. Addig főzzük, amíg a karamell felolvad(3 perc), majd a pudigporral besűrítjük( amit előzőleg pár evk. vízzel elkevertünk,  és úgy adjuk az almához). Még forrón rátöltjük a megsült réteslapokra, vigyázva, hogy egyformán jusson mindkettőre.
A második krémhez a 300 ml tejet forrni tesszük. A 3 tojássárgát a 100 g cukorral a pudingporokkal meg a 200 ml tejjel jól elkeverjük, szép óvatosan a forrásban levő tejhez adjuk és jól besűrítjük. A tojásfehérjéket a maradék cukorral kemény habbá verjük és a forró krémhez adjuk. Kihűtjük, majd ezt is ketté osztjuk.
A torta összeállítása: az első réteslapra (amire már rákentük a almás krémet) rákenjük a krémes béles krém felét. Erre jön megint egy réteslap, rá az almás krém, erre pedig megint a krémes béles krém.
A tortát tejszínhabbal vonjuk be és a megsült tésztavirágokkal díszítjük.

2014. július 25., péntek

Húsmentes lecsó cukkini virágos sajtpuffancsokkal

            
        Ne ijedjetek meg, nincs benne semmi cifraság, csak a sajtpuffancsokat akartam színezni egy picit, de úgy látszik kevés cukkinivirágot vágtam bele. Megjegyzem az ízén semmit sem változtatott, de a lecsót, azt nagyon feldobta.
      Húsmentes lecsó
Hozzávalók: 3 hagyma, 8 paprika, 5 paradicsom, olaj, fűszerpaprika, só, bors.
A hagymát apróra vágjuk és kevés olajon pirítani kezdjük. Rendre hozzáadjuk a feldrabolt paprikát aztán a héjától megszabadított paradicsomot. Tetszés szerint fűszerezzük és egy pici víz hozzáadásával készre pároljuk. 
      Cukkini virágos sajtpuffancsok
Hozzávalók: 250 g sajt, 4 tojás, 5 cukkinivirág, 2 evk. liszt, zsemlemorzsa, só, bors, olaj a sütéshez.
A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjéket kemény habbá verjük, hozzáadjuk a tojássárgákat, majd a reszelt sajtot. Kevés liszttel megszórjuk, sózzuk, borsozzuk. A végén hozzákavarjuk a megmosott, apróra vágott virágokat, kis golyókat formálunk, mindegyiket zsemlemorzsába forgatjuk és bő forró olajban kisütjük.

2014. július 22., kedd

Sütőben sült töltött paradicsom potyolt krumplival

  
             Szándékosan választottam a potyolt krumpli nevet a krumplipüre elnevezés helyett. A fiam  gyermekkori  kedvence, most is így nevezi. A sütőben sült töltött paradicsom az uram szülinapjára készült, szerettem volna valami finom nyárias étellel meglepni. És sikerült.
    Sütőben sült töltött paradicsom
          Hozzávalók(3 személyre): 250 g darált hús, 1 tojás, 1 kisebb hagyma, 1 cikk fokhagyma, 1 evk. petrezselyemzöld, csipet oregánó, só, bors. Még: 3 nagyobb paradicsom, 50 ml olaj, 100 ml víz, kevés oregánó.
A húst a tojással a reszelt hagymával, fokhagymával, az apróra vágott petrezselyemzölddel, oregánóval jól összedolgozzuk. Sózzuk, borsozzuk. A paradicsomokat megmossuk bevagdossuk, majd az előbb elkészített fasírt masszával betöltjük. Egy nagyobb jénai tálba vízet, olajat töltünk, megszórjuk egy csipet oregánóval és erre helyezzük a hússal töltött paradicsomokat.
Mindegyiket meglocsoljuk egy-egy evőkanál olajjal, aztán előmelegített 18o fokos sütőbe 40 percre sülni tesszük.
Potyolt krumplival tálaljuk.
Ez a 4oo. bejegyzésem. Igeeeeeen!!!!!!!

2014. július 18., péntek

Sárgarépás tejes tökfőzelék

               
                Az idén rengetegszer hagyta el ajkamat a nálunk jól ismert varázsszó: tökfőzelék. Péntek lévén, csakis ez lehetett az ebéd. Most tejjel készítettem, finom, vastag házi tehéntejjel. Feltétként csupán főtt, kemény tojás volt. Az uram szerint:... megettük.
          Hozzávalók: 1 kg főzőtök, 3 sárgarépa, 1 hagyma, 2 evk. liszt, 400 ml tej, 1 csokor kapor, kevés olaj, só, bors, pici cukor.
Először a tököt meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, megreszeljük, lesózzuk és állni hagyjuk.
A hagymát apróra vágjuk, a megtakarított sárgarépát megreszeljük, majd mindkettőt kevés olajon megpírítjuk.
Hozzáadjuk a  kiszorított tököt, fűszerezzük borssal meg apróra vágott friss kaporral és tovább pároljuk. A végén lisztes tejes habarással besűrítjük. Jól kiforraljuk, ha nem elég édes, utánaízesítünk és azonnal tálaljuk. Tükörtojás, sültszalonna, kolbász illik hozzá.

2014. július 15., kedd

Fasírt golyók tárkonyos mártásban spagettivel

            Biztosra veszem, hogy nálatok is meg szokott maradni fasírt másnapról. Hidegen is finom, de nem mindenki szereti így. Ilyenkor mindig valamilyen szószban,  mártásban szoktam felmelegíteni. Most tárkonyos mártást készítettem. Spagettivel tálaltam és nagyon eltaláltam...
      Tárkonyos mártás
   Hozzávalók: 1 hagyma, 2 evk. olaj, 2 evk. liszt, 4oo ml tej, friss tárkonylevél, fűszerpaprika, bors, só.
Az apróra vágott hagymát forró olajon enyhén megpirítjuk, megszórjuk liszttel, fűszerpaprikával, sóval, borssal, majd felöntjük hideg tejjel. Még mielőtt besűrűsődne apróra vágott tárkonylevelet adunk hozzá, majd készre pároljuk. Tálalás előtt a hideg fasírt golyókat a  forró mártásba tesszük, hogy átmelegedjenek. Spagettivel vagy más tésztával tálaljuk.

2014. július 10., csütörtök

Fokhagymás krémsajttal töltött rántott tökvirágok

          
            Reggel amikor kimondtam  a varázsszót, hogy tökfőzelék, mindenki(a fiúk) sóhajtozott.  Aztán tudattam,  hogy rántott pulykamell és spagetti is lesz ebédre, akkor megnyugodtak, hogy finom ebéd lesz a mai is. A rántott tökvirágokat bónuszként sütöttem, nagyon finomak voltak...
            Hozzávalók: tökvirágok, krémsajt, fokhagyma, só, bors. Még: liszt, tojás, zsemlemorzsa, olaj a sütéshez.
A virágokat szárastól szedjük , kivül- belül megmossuk, aztán a következő krémmel töltjük.
A krémsajtot sózzuk, borsozzuk, apróra vágott fokhagymát adunk hozzá,  elkeverjük, majd egy kiskanál segítségével a virágokba töltjük.
A megtöltött virágokat egyenként lisztbe, felvert tojásba, majd zsemlemorzsába mártjuk és bő, forró olajban kisütjük.

2014. július 5., szombat

Kovászolt tök

           
       Rengeteg főzőtök lett az idén is kertünkben. Kirántottam, főzeléket főztem belőle, fasírtokat is készítettem már... Most egy kis kovászolt tököt állítottam össze. Lefotóztam, hátha kedvet kaptok és ti is elkészítitek.
          Hozzávalók(egy 5 litres üvegkannához): 2 kg tök, 4 hagyma, 1 cékla, 1/2 csípőspaprika, 1csokor csombor, 1 csokor kapor, 2 szelet kenyér, 3 l víz, 3 evk só.
A főzőtököt meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, megmossuk és két ujjnyi hasábokra feldaraboljuk.
A céklát megtakarítjuk, felszeleteljük. A hagymákat megpucoljuk , félbevágjuk. A csípőspaprikát kárikára vágjuk.
Egy tiszta üvegkanna aljára egy szelet kenyeret helyezünk, rá csombortot meg kaprot teszünk, aztán szép sorban tököt, céklát , hagymát és csípőst. Végezzük ezt mindaddig míg üvegünk megtelik. A végén megint teszünk a csombortból meg kaporból. Felöntjük langyos sós vízzel, tetejére egy szelet pirítóskenyeret helyezünk. Az üveget kistányérral lefedjük, egy nagyobb tálba tesszük és napos helyre állítjuk, hogy megérjen. Másnap eltávolítjuk a kenyeret, naponta legalább kétszer átszűrjük. Ha elkészült a savanyúságunk, az üveget hűvősebb helyre tesszük(kamrába). Nagyon finooom!

2014. július 1., kedd

Piros ribizli leves vaníliás habgaluskával

       
       Megint egy finom nyári gyümölcslevessel jövök. Lehet, hogy már előző bejegyzéseimben már említettem, e leveseket hús nélkül készítem. Tudom, sokan füstölt ízzel párosítják, esetleg baromfihúsra főzik, az én családom csak így egyszerűen szereti : mentásan, vaníliásan, tejfölösen vagy tejszínnel és persze cukorral. Ha több időm marad főzni(mint most is),   habgluskát is főzők bele.
       Hozzávalók: 300 g piros ribizli, 2 evk. vaníliás pudingpor, 1 szál mentlalevél,1 evk. olaj, 1 tojássárga, tejszín(vagy tejföl).
Még: 2 tojásfehérje, 1 tasak vaníliapor.
A ribizlit leszemeljük, megmossuk és másfél liter vízben főni tesszük. Hozzáadjuk az olajat, a mentát, sózzuk, cukrozzuk. A pudingport pár evőkanál  vízzel elkavarjuk , ezt is a leveshez adjuk. Mielőtt a kész levest  tojássárgás tejszínnel(vagy tejföllel) behabarnánk, először belefőzzük a habgaluskákat.
A tojásfehérjéket a vaníliaporral kemény habbá verjük és egy kisknállal galuskákat szaggatunk a gyümölcslevesbe. Forrón vagy behűtve tálaljuk, kinek kinek ízlése szerint.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...