2013. május 30., csütörtök

Labodás saláta leves


       Amíg a saláta szezon tart, minden héten főzök saláta levest. Nem szoktam sem rántottát, sem szalonnát beletenni, mert mi mindig pörkölttel vagy túrós puliszkával esszük. Most egy csokor kerti labodával bolondítottam meg, meg is volt a kritika evés előtt: mindenki megcsodálta a puncs színű levest és nem igazán akartak enni belőle. Aztán két kanál után rájöttek, hogy ehető, nem rossz, az ízével semmi baj nincs, csak a színével.
        Hozzávalók: 500 g saláta, 4-5 szál kerti vörös laboda, egy csokor kapor, 10 cikk fokhagyma, 2 evk. olaj, 1 evk. liszt, 1 tojássárga, tejföl, ecet, cukor, só.
        Először felteszünk 2 l vizet főni, amibe beletesszük az olajat, a fokhagymát meg az összekötött csokor  kaprot. A salátát megválasztjuk, több vízben megmossuk, apróbbra tépjük, ugyanúgy a labodát is. Mielőtt a készülő levesbe tennénk, mindkét zöldséget leforrázzuk, leszűrjük. Ha egyet forrt a leves mehet bele a lisztes ereszték is. Tetszés szerint ízesítjük: só, ecet, pici cukor. A  kész levest tojássárgás tejföllel behabarjuk.

2013. május 27., hétfő

Lucskos káposzta főtt, füstölt császár szalonnával


        Már nagyon rég felfedeztem, hogy milyen finom a káposzta leves főtt, füstölt császár szalonnával. Így már bátran ehetek én is belőle, nem fáj tőle az epém. A hentestől a készen megfőtt füstölt kaisert szoktam venni, ahányszor csak megkívánjuk.
         Hozzávalók: 300 g főtt, füstölt császár szalonna, 1 és 1/2 kg friss káposzta, 1 hagyma, 2 evk. olaj, pár szál friss kapor meg csombor, 1 vegetakocka, 1 evk. liszt, 1 tojássárga, tejföl, ecet, cukor, só.
         A császárszalonnát csap alatt leöblintjük, tetszés szerint feldaraboljuk (egyben is hagyhatjuk), majd az egész hagymával, a 2 evk. olajjal meg a vegetakockával főni tesszük. Ezután adjuk a leveshez a cikkekre vágott káposztát, a megmosott és cérnával összekötött kaprot meg csombordot. Ha a káposzta már összeesett, feleresztjük a levest lisztes eresztékkel, sóval, cukorral meg ecettel ízesítjük. Tűzről levéve a levest tojássárgás tejföllel behabarjuk. Friss zöldhagymával kínáljuk.

2013. május 21., kedd

Réteslapos epres torta


      Megint egy rusztikus tortaköltemény. A fiam kérését követve mindent teljesítettem: tejszínhabos, epres és leveles tésztás. Mi kell ennél több? Kistányér, kiskanál meg egy boldog család!!!!
Drága fiam: BOLDOG SZÜLINAPOOOT!
     Hozzávalók: 2x 500 g-os réteslap, 1 kg eper, 250 g cukor, 500 ml tejszín, 1 tasak vanilíaízű pudingpor, 400 ml tej, 10 g zselatinpor, 4 evk. eper lekvár, egy piskótalap (3 tojás, 175 g cukor, 175 ml tej, 175 ml olaj, 300 g liszt, 1 sütőpor), a sziruphoz : 100 ml víz, 3 evk. cukor.
   Először a megsütjük a piskótát a fenti hozzávalókból. Kihűtjük. Megfőzzük a pudingot ( tej, cukor, pudingpor), kihűtjük. A zselatinra vizet töltünk, duzzadni hagyjuk. A tejszínt felverjük, felhasználásig jégszekrénybe tesszük. Megfőzzük a szirupot is, amivel a piskótát fogjuk meglocsolni. A réteslapokat szobahőmérsékleten kifagyasztjuk, a kerek tortaformával kört rajzolunk, késsel kivágjuk, előmelegített 200 fokos sütőben megsütjük. A második réteslap kört szeletekre vágjuk és úgy sütjük. Míg sül a tészta az epret megmossuk és feldaraboljuk.
    Elkészítjük az első krémet: összevegyítjük a pudingot a 300 ml tejszínhabbal, a feldarabolt eperrel, a beáztatott, majd 10 másodpercre felmelegített zselatinnal. Kettéosztjuk.
      A második krém: összekeverjük az eperlekvárt 100 ml tejszínhabbal.
     A torta összeállítása: első a rétes lap, rá az első krém fele, következik a piskóta fele, amit meglocsolunk egy kevés sziruppal, rá a második krém, befedjük a piskótalap második felével. Ezt is egy picit meglocsoljuk sziruppal, erre jön az első krém második fele. Tetejére ráhelyezzük a rétestészta szeleteket. Tejszínrózsával, eperrel meg mentalevéllel díszítjük.


2013. május 16., csütörtök

Virslis paradicsom leves grízgaluskával


        Igen, jól láttátok, azok a pirinyó golyócskák grízgaluskák és milyen jó egyetértésben uszkálnak a kis virslidarabkákkal. A lányom (most itthon van, a bankban gyakorlatozik 3 hétig) nagyon megörvendett amikor előkészítettem a leves hozzávalóit. Azt hitte Frankfurti levest fogok főzni, de aztán kellemesen csalódott, mert ezt a levest is nagyon de nagyon kedveli.
        Hozzávalók 4 személyre: 3 szál sárgarépa, 1/2 zellergumó, 1 hagyma, 1 csokor friss zellerlevél, 4 darab virsli, 1 evk. liszt, 500 ml paradicsomlé, 2 evk. olaj, kevés vegeta, pici cukor, só.
        A daragaluskákhoz: 1 tojás, 5 evk, gríz, 1/2 kisk. margarin vagy zsír.
     A zöldségeket megtakarítjuk, a zellert meg a sárgarépát tetszés szerint feldaraboljuk, majd a hagymával feltesszük főni. Ha a zöldségek már megpuhultak, egy nagyon vékony rántást készítünk, felöntjük paradicsomlével, majd a leveshez adjuk. Ízesítjük sóval, cukorral és apróra vágott zellerlevéllel, így együtt jól összefőzzük.
      Elkészítjük a grízgaluskákat: a tojásfehérjét egy pici sóval habbá verjük, hozzáadjuk a tojássárgáját, a grízt, majd legvégén az olvasztott langyos margarint vagy zsírt. Tíz percet pihentetjük, majd vizes kézzel pici gömböket formálunk. Vegetás vízben megfőzzük. Ha megfőttek, a leveshez adjuk. Nem feledkezzünk meg a virslikarikákról sem, azokat is a levesbe főzzük, de csak a legvégén.

2013. május 11., szombat

Babérleveles babfőzelék sült szalonnával meg kolbásszal

       
     Végre eljött a cukros saláta szezonja. Olyan főételt kellett kitalálnom, ami passzol hozzá. A babfőzelékről csak annyit, hogy ez is babérlevéllel készül és sohasem készítem konzervből.
     Hozzávalók: 300 g száraz fehér bab, 2 hagyma, 2 babérlevél, 1 evk. liszt, só, bors, őrőlt piros paprika, 50 ml olaj.
      A babot előző este beáztatjuk, másnap főzés előtt többször átmossuk, majd hideg vízzel főni tesszük. A hagymát apróra vágjuk, kevés olajon megfonnyasztjuk, megszórjuk liszttel, fűszerezzük (piros paprika, só, bors, babérlevél), hozzáadjuk a megfőtt babot (a levét is) és így együtt jól összefőzzük, míg besűrűsödik. Feltétként kakastaréjos sült szalonnát adunk, vagy kolbászt, vagy mindkettőt. :)

2013. május 4., szombat

Lestyános tavaszi csorba





       Két nap szünet után egy finom csorbát készítettem. Nem, nem majálisoztunk kint a zöldben, de a miccset meg a flekkent csak megsütöttük, ha nem is parázson, hanem olajban. Tudja a fene, nem vagyok híve a kinti sütögetéseknek. Úgy érzem, hogy nem túl higiénikus a szabadban hússal bánni, aztán nem is esik jól azok elfogyaztása. Amellett, hogy nem tudok sokat földön ülni, nem szeretem, ha zaj van körülöttem, főleg ha zene bömböl a szabadban, egyszóval irtózom az ilyen piknikkezésektől.

         A lestyánról már írtam korábbi bejegyzéseimben, a tavaszi levesek egyik fontos illatos ízesítője.
        Hozzávalók: 500 g csirkemell, 500 g fagyasztott zöldségkeverék (zöldpaszuly, borsó, murok, paprika, karfiol, stb), 1 hagyma, 1 csokor friss lestyán, 1 evk. liszt, tejföl, 1 tojássárga, kevés citromsó, só.
      A csirkemellet felaprítjuk és az egész hagymával főni tesszük. 15 perc után hozzáadjuk a fagyasztott zöldségeket, sózzuk. Továbbá hozzáadjuk az apróra vágott friss lestyánt, feleresztjük a liszttel, ízesítjük egy pici citromsóval, majd a végén, tűzről levéve, a levest tojássárgás tejföllel behabarjuk.                       

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...