2011. augusztus 28., vasárnap
Mazsolás tejberizs
Egy könnyű deszertet készítettem ma délután, a lányom kedvencét: a tejberizset.
Nem vállalkoztam másra ugyanis holnap jön a mester, meszelünk. Gondolom nem vagytok kiváncsiak mi történik ilyenkor az ember lakásán. Na de ez nem tart mig a világ, csak egy pár napig...
A tejberizset a jól bevált receptem szerint készítettem, azzal a különbséggel, hogy most 3 evk. mazsolát is tettem bele, de csak a végén, amikor a rizs teljesen megfőtt. A mazsolát nem áztattam semmibe csak úgy beleszórtam a forró rizsbe.
Egy fél órát hagytam kihűlni, majd egy kis merengető segítségével kis gombócokat szakítottam ki, a végén pedig leöntöttem forró karamellel.
2011. augusztus 25., csütörtök
Szilvás gombóc
És eljött a szilvás gombóc készítésének ideje is. Az idén már harmadszor készítem és csak most vettem észre, hogy nem írtam bejegyzést róla.
Egy kicsit pepecs munka, de higgyétek el, megéri.
40 darabhoz a hozzávalók: 1 kg burgonya, 350 g liszt, 3 tojás, 1 evk. disznózsír vagy 100 g vaj, pici só.
Továbbá 25 szem szilva, 250 g zsemlemorzsa, 100 g vaj, cukor, fahéj.
A burgonyát megmossuk és héjastól főni tesszük. Miután megfőtt, még melegen meghámozzuk, áttörjük, vagy megreszeljük, hűlni hagyjuk.
A szilvákat megmossuk, kimagozzuk és félbevágjuk.
Egy nagyobb edénybe vizet forralunk, amibe aztán a gombócokat kifőzzük.
Ha már meghűlt az áttört burgonyánk, összedolgozzuk a liszttel, a tojásokkal, a vajjal meg egy kis sóval. Tésztánkat kettéosztjuk, felét deszkára borítjuk, rúd formájára alakítjuk, majd ujjnyi szeletekre vágjuk.
Mindegyik szeletkét tenyerünkben jól szétlapítjuk, egy-egy szilvát teszünk a közepébe, majd gömböket formálunk.
Ha netán éretlen a szilvánk egy kis cukrot is tehetünk rá még mielőtt felhasználjuk.
A gombócokat forró, lobogó, sós vízbe tesszük főni egy pár percre, addig amíg feljönnek a víz felszínére. A zsemlemorzsát vajban megpirítjuk, ebben hengergetjük meg majd a kész gombócokat. Fahéjas cukorral még melegen tálaljuk.
Így járunk el a tészta másik felével is.
A tegnap megkaptam a dagasztógépet drága jó Édesanyámtól. Nagy meglepetés volt számomra, még álmomba sem gondoltam volna, hogy ilyen hamar megkapom.
Drága jó Édesanyám, még egyszer nagyon szépen köszönöm! A Jó Isten adjon erőt egészséget továbbra is.
2011. augusztus 22., hétfő
ISLER
Még pénteken készítettem ezeket a mutatós islereket. Vasárnapra nagyon finomak lettek, mert addig megpuhultak. Egy nagyon ünnepi közös ebédre vittem nagy-nagy szeretettel.
Az idén ünnepelte református templomunk fennállásának 100. évfordulóját.
Hozzávalók: 250 g porcukor, 250 g dió, 400 g vaj, 500 g liszt, pici só.
A fenti hozzávalókat összedolgozzuk, félcentis vékonyra kinyújtjuk, pohárral kivágjuk, lassú tűznél sütjük.
Felét leglazúrozzuk: 200 g porcukorból, 2 evk. kakaóból, 3 evk. forró vízből, 2 evk. olajból elkészítjük a hideg glazúrt. Tetejüket kókuszreszelékkel, apró színes bonbonokkal díszítjük. A megmaradt islerkarikákat, csokikrémmel kenjük meg, majd mindegyikre ráillesztünk egy-egy glazúros tetőt.
2011. augusztus 18., csütörtök
Ratatouille by Juci
Ratatouille = sült lecsó. Ilyenkor nyáron gyakran készítem vacsorára. Gyorsan elkészíthető, ízletes és nagyon mutatós étel. Én még sajtot is szoktam tenni a tetejére.
Hozzávalók (4 személy részére): 1 kisebb padlizsán, 1 kisebb cukkini, 2 nagyobbacska paradicsom, 2 hagyma, 1 paprika, 3 evk. zsemlemorzsa, 200 g sajt, 4 cikk fokhagyma, kevés olaj, só, bors.
A zöldségeket megmossuk. A cukkinit, a hagymát és a fokhagymát megpucoljuk.
A fokhagyma kivételével minden zöldséget félcentis karikákra vágunk. Egy jénai tál aljára 2 evk olajat teszünk, majd körberakjuk a zöldségekkel.
Sózzuk, borsózzuk, meglocsoljuk még egy kis olajjal és rászórjuk a zsemlemorzsát meg a fokhagymacikkeket is.
30 percre előmelegített sütőbe toljuk, amikor majdnem kész, megszórjuk reszelt sajttal, visszatesszük még 5 percre, hadd piruljon.
Forrón tálaljuk.
2011. augusztus 14., vasárnap
Káposztás lepény
Sikerült álmomat valóra váltanom. Egy igazi káposztalevélen sült káposztás lepényt kívántam. Álmom csak részben valósult meg, mert ugyan lepénynek lepény lett, méghozzá jó sok káposztával, káposztalevélen sült, ellenben nem sütőkemencében (búbos), hanem az én szerény aragázos sütőmben.
Tésztája: 20 g élesztőből, 1 evk. cukorból, 1 kk. sóból, 6 evk. olajból, 500 g lisztből, 3 dl vízből készült.
A fenti hozzávalókat összevegyítjük, addig dagasztunk, amíg a tésztánk szép hólyagos lesz és kezünkről leválik. Egy jó órát kelni hagyjuk.
Míg kel, elkészítjük a tölteléket.
Egy kg káposztát egy diónyi hagymával, kevés olajon megdinsztelünk. A kelletnél jobban borsozzuk meg sózzuk.
A tepsit kibéleljük megmosott, megszárított káposztalevéllel, ráhelyezünk egy tészta lapot megrakjuk jó sok dinsztelt káposztával, majd egy újabb tésztalappal szépen befedjük.
Előmelegített sütőben 30 perc alatt készre sütjük.
Ez esetben a lepény tetejét sem sütés előtt, sem sütés után nem kentem be semmivel, egy hagyományos parasztos káposztás lepényt akartam végre enni.
Két és fél lepény lett ebből az adagból. Mondom fél, mert az utolsónak nem jutott tészta a tetőnek, de így is fenséges volt.
Megjegyzem, hogy a fenti lepényt fotózáskor egy friss kelkáposztalevélre helyeztem.
2011. augusztus 11., csütörtök
Alma leves
Tudom, hogy számtalan receptjét ismeritek már, de gondoltam megosztom veletek, hogyan készítik itt minálunk Erdélyben az alma levest.
Hozzávalók: egy pár alma, 1 evk. liszt, 1 evk. olaj, 1 tojássárga, egy csokor petrezselyemzöld, kis tejföl, só, cukor.
Az almákat megmossuk, meghámozzuk, majd kockákra vágjuk. Egy fazékba vizet töltünk, hozzáadjuk az olajat, s ha már fő az almákat is. Azonnal feleresszük lisztes eresztékkel. Sózzuk, cukrozzuk ízlés szerint. Meghintjük apróra vágott zöldpetrezselyemmel, s miután kész lett tejfölös tojássárgával behabarjuk.
2011. augusztus 8., hétfő
Nektarinos torta
Nehogy azt higgyétek, hogy rákattantam a tortákra, de kaptam valami nagyon finom nektarint a piacon, és csak ebben a formában képzeltem el elkészítését.
Imádom a nektarint. Sima barack, kopasz barack, ahogy akarjátok, egy csodálatos gyümölcs, egy igazi vitaminbomba.
Hozzávalók a piskótához: 6 tojás, 250 g cukor, 300 g liszt, 9 evk. víz, fél tasak sütőpor. A fenti hozzávalókból piskótát sütünk, hűlni hagyjuk, ketté vágjuk, majd megtöltjük.
Szükségünk van a krémhez: 4 dl tejre, 200 g cukorra, 1 tasak epres vagy vaníliás pudingporra, 200 g vajra és 5 drb nektarinra.
Megfőzzük a pudingot a cukor hozzáadásával, kihűtjük. Végül hozzáadjuk a vajat is.
A nektarinokat cikkekre vágjuk, meghámozzuk, majd kis kockákra vágjuk és beletesszük a krémbe. A torta tetejére 5 drb nektarint héjastól vékonyra szeletelünk, a torta tetejét kirakjuk, majd színes tortazselével leöntjük.
2011. augusztus 4., csütörtök
Feta sajtos fasírtok sárgarépa szósszal és spagettivel.
Nagyon búsulok, mert a a kertben mind kihasadtak a sárgarépák. Gondolom a sok eső miatt. Készítettem egy sárgarépafőzeléket ebédre, amit megmixereltem.
Feltétként töltött fasírtot sütöttem.
Hozzávalók a töltött fasírthoz: 500 g darált hús, 1 tojás, 4 cikk fokhagyma, só, bors, 100 g feta sajt, olaj a sütéshez.
A húshoz hozzáadjuk a tojást, a zúzott fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk. Vizes kézzel kis golyókat formálunk, mindegyik közepébe egy kocka sajtot nyomunk és forró olajban megsütjük.
A sárgarépaszósz, amit gyakran szoktam készíteni, hasonlít a vadashoz.
Hozzávalók: 5 nagyobbacska sárgarépa, egy diónyi hagyma, 2 drb babérlevél, 500 ml tej, 1 evk liszt, olaj, só, bors, pici cukor és ecet.
A sárgarépát megreszeljük és az apróra vágott hagymával egy pár percig dinszteljük, sózzuk, borsozzuk és töltünk rá egy kis vizet. A babérleveleket se felejsük el beletenni. Pár percig pároljuk. Ha kész, a babérleveleket kivesszük, és a répát megmixereljük.
Egy kanál liszttel és a tejjel besűrítjük, utána ízesítünk még egy pici cukorral, pár csepp ecettel és kész van a hamis vadas szósz.
A szószt meg a fasírtokat forró spagetti ágyon tálaljuk.
Megint díjjal kedveskedett két blogger kollegina: Marika és Okki!
Nagyon szépen köszönöm Lányok, igazán kedvesek vagytok.
2011. augusztus 1., hétfő
Rebarbarás torta
Maradott még pár szál rebarbara a kertben és gondoltam, felhasználhatom egy finom torta készítésére. Így megoldódott a vasárnapi desszert kérdése.
Hozzávalók: 5 szál rebarbara, 10 kanál liszt, 5 tojás, fél tasak sütőpor, 10+6 kanál cukor, egy darabka vaj.
6 kanál cukrot karamellizálunk a tortaformában, majd hozzáadjuk a darabka vajat. Kirakjuk feldarabolt rebarbarával az alját, majd rátöltjük az 5 tojásból készült piskótát. Előmelegített 180 fokos sütőben 40 percig sütjük. Ha kész egy tálra borítjuk ki, vaníliás fagyival tálaljuk. Ez sajnos nálam kimaradt, de így is nagyon finom volt.
Ezennel köszöntöm a 160. követőmet, Rozát.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)